Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera podsłuchowa
17.06.2014 09:07

Światowe media piszą o polskiej aferze podsłuchowej

Wydarzenia z polski komentuje "Rossijskaja Gazieta", "New York Times" i "Financial Times".

Podziel się
Dodaj komentarz
(DRB62/CC/Flickr)

- _ Za całą sprawę w Polsce odpowiedzialni okażą się albo Rosjanie albo... Marsjanie _ - drwi z ostatnich wydarzeń w naszym kraju "Rossijskaja Gazieta".

- _ Nie wiadomo, kto nagrał rozmowy polityków, ale jedno jest oczywiste: zamierzali posunąć się do spisku, aby podnieść notowania rządzącej partii _ - tłumaczy rosyjskim czytelnikom rządowy dziennik.

"Rossijskaja Gazieta" zauważa, że publikacja fragmentów podsłuchanej rozmowy pokazała, iż polscy politycy nie stronią od niewybrednych żartów na temat swoich kolegów i narodowej gospodarki. Dziennik podkreśla, że już rok wcześniej ostrzegano szefa polskiego MSW przed ewentualnymi prowokacjami.

Gazeta również zwraca uwagę na fakt, że w restauracji, w której nagrano kompromitujące rozmowy, jest specjalna sala dla polityków._ - To nie jedyna rozmowa, którą nagrano w tej sali - twierdzi gazeta i dodaje: - Teraz politycy muszą szybko przypomnieć sobie z kim i o czym rozmawiali przy stole, bo wybory już za pasem. _

Z kolei "New York Times" pisze w obszernym artykule, że choć premier Donald Tusk skrytykował język, jakim posługiwali się nagrani politycy, to skupił się na samym fakcie ujawnienia rozmów. Jednocześnie gazeta podkreśla, że taśmy zagrażają karierze najważniejszych osób w państwie, a także możliwe, że utrzymaniu obecnego rządu.

Natomiast Tony Barber z "Financial Times" podkreśla, że afera pokazuje iż Polska, której elity wolą łączyć ją z dynamiczną Europą Północną, po 25 latach przemian może mieć więcej wspólnego z Włochami. Autor przypomina podobną aferę w Rzymie, gdzie również podsłuchiwano najważniejsze osoby w państwie. Jednak tam zrobiono to w dużej części na polecenie prokuratury. Barber podkreśla, że polska afera - podsłuchiwanie przez nieustalonych sprawców między innymi szefa MSW, każe zadać pytanie: jak jakikolwiek polski polityk czy urzędnik może być pewien, że nie jest szpiegowany?

Na koniec Barber przypomina, że ostatnim wielkim skandalem w Polsce była afera Amber Gold, w kontekście której pojawiła się osoba syna premiera (był zatrudniony przez jedną ze spółek związanych z Amber Gold). Nie kosztowała ona Donalda Tuska stanowiska, podobnie będzie teraz - ocenia publicysta "Financial Times".

Czytaj więcej w Money.pl
Sienkiewicz: Nie mam politycznej przyszłości - W ani jednym momencie nie przekroczyłem prawa - zapewniał Bartłomiej Sienkiewicz.
Afera może jeszcze uderzyć w GPW i złotego Początek sesji na rynku walutowym oraz na GPW nie należał do udanych, co analitycy przypisują reakcji na opublikowane przez Wprost rozmowy m.in. szefów MSW i NBP.
Opozycja chce dymisji rządu i rozwiązania Sejmu Politycy opozycji są rozczarowani wystąpieniem premiera Donalda Tuska w sprawie upublicznionych rozmów ministra spraw wewnętrznych i szefa NBP.
Tagi: afera podsłuchowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz