Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sala rozpraw
27.03.2008 09:48

Świadkowie usiądą na krześle

Sędziowie proponują by świadkowie podczas zeznań... usiedli na krześle. Niewielkie udogodnienia na salach sądowych mają ułatwić świadkom składanie zeznań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Sędziowie proponują by świadkowie podczas zeznań... usiedli na krześle. Niewielkie udogodnienia na salach sądowych mają ułatwić świadkom składanie zeznań.

Jednym z pomysłów jest wyposażenie sali rozpraw w krzesło przygotowane dla osoby zeznającej. Zeznania na siedząco kłócą się jednak z tradycją naszych sądów i regulaminem urzędowania sądów powszechnych. Dlatego nie wszyscy popierają tą zmianę - czytamy w _ Rzeczpospolitej. _

ZOBACZ TAKŻE:

Pomysł zaczerpnięto z sądów hiszpańskich. Argument - świadek ma przecież zeznawać w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Być może na salach pojawią się też parawany czy kotary. Chodzi o to, by w trudnych sprawach zeznający nie musiał być narażony na ich spojrzenia oskarżonego. Dla tego pomysłu jednak entuzjazm prawników jest dużo mniejszy - czytamy w gazecie.

Przypominają, że w kodeksie postępowania karnego znajduje się przepis, który pozwala sądowi nakazać wyprowadzenie podsądnego z sali na czas składania przez niego zeznań.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza na razie nic w tych sprawach zmieniać - mówi sędzia Sławomir Różycki z resortu sprawiedliwości. Krzesło na sali rozpraw, wprawdzie w wyjątkowych sytuacjach, jest od lat używane.

Tagi: sala rozpraw, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz