Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świadczenia w Wielkiej Brytanii. Rząd ogłosił zmiany w prawie

To kolejna faza ograniczenia dostępu do zasiłków imigrantów z UE, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.CGPGrey.com/Flickr)

Konserwatywny rząd brytyjski wprowadzi nowe ograniczenia w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z UE. Będą je otrzymywali tylko przez trzy miesiące, a nie jak dotychczas przez sześć - zapowiedział premier David Cameron we wtorkowym "Daily Telegraph".

Celem ma być wyeliminowanie tzw. zasiłkowej turystyki i danie pierwszeństwa interesom rodzimej siły roboczej, która w niektórych segmentach rynku pracy konkuruje z imigrantami. "Musimy dopilnować, by imigranci przyjeżdżali do W. Brytanii z właściwych powodów i by system świadczeń socjalnych nie był magnesem, który ich przyciąga" - zaznaczył Cameron.

Dotychczas zapomoga dla bezrobotnych przysługiwała imigrantom przez sześć miesięcy i mogła być przedłużona, jeśli pobierający ją wykazał, że ma dobrą perspektywę na pracę. Obecnie okres ten będzie skrócony o połowę. To samo ograniczenie dotyczy innych świadczeń, m.in. dodatku rodzinnego. Według niektórych ocen zmiana dotyczy ok. 600 tys. imigrantów.

To kolejna faza ograniczenia dostępu do zasiłków imigrantów z UE, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

Od początku stycznia br. z obawy przed masowym przyjazdem imigrantów z Rumunii i Bułgarii po otwarciu dla nich unijnego rynku pracy, rząd Camerona postanowił, że imigranci z UE będą mogli ubiegać się o zasiłki i zapomogi socjalne dopiero po trzech miesiącach pobytu. Od 1 marca obowiązuje nowe prawo przewidujące, że przysługują one tylko tym imigrantom, których minimalne zarobki nie są niższe niż 150 funtów tygodniowo.

Na mocy innych, obecnie proponowanych, ograniczeń, agencjom pośrednictwa pracy nie wolno będzie zamieszczać ogłoszeń o poszukiwaniu pracowników do pracy w W. Brytanii w krajach UE, co oznacza, że pierwszeństwo w werbunku musiałyby one dać poszukującym pracy na Wyspach.

Pod większą kontrolą znajdą się też szkoły i inne placówki oświatowe dające obcokrajowcom możliwość uzyskania wizy pobytowej w razie zapisania na kurs, co w niektórych przypadkach uznawane jest za sposób obejścia ograniczeń wizowych, zwłaszcza przez imigrantów spoza UE.

Premier Cameron już wcześniej zapowiedział, że swobodny przepływ siły roboczej i świadczenia dla imigrantów będą jednym z tematów renegocjacji brytyjskiego statusu w UE, do których chce przystąpić po wyborach 2015 r., jeśli je wygra.

Antyunijna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa - polityczny konkurent torysów na prawym skrzydle - uczyniła migrację kluczowym punktem swego programu, zdobywając największą liczbę mandatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Program torysów zakładał zmniejszenie migracji netto do poziomu poniżej 100 tys. rocznie, ale jak dotąd nie udało się go osiągnąć.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister nagle podał się do dymisji. Dlaczego? Dymisja ministra spraw zagranicznych jest częścią rekonstrukcji gabinetu premiera Camerona.
Elektrownia wygrywa proces z rządem Chodziło o sprawę nieprzyznania subsydiów na przestawienie jednego z bloków elektrowni na spalanie biomasy.
Brytyjczycy daleko przed nami z łupkami W ramach 14. rundy licencyjnej do rozdania będą koncesje o łącznej powierzchni prawie 96 tys. km2, zlokalizowane w centralnej części Szkocji oraz północnej i południowej Anglii.
Brytyjscy konserwatyści brali pieniądze z Rosji Laburzyści szacują, że Rosjanie mogli wspomóc Konserwatystów sumą około miliona funtów.
Tagi: świadczenia w wielkiej brytanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz