Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świadczenia pielęgnacyjne w górę. Prezydent podpisał ustawę

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych została przyjęta przez Sejm 4 kwietnia. Dziś podpisał ją prezydent.

Świadczenia pielęgnacyjne w górę. Prezydent podpisał ustawę
(Daquella manera/CC/Flickr)

Od maja świadczenia mają wzrosnąć do 1000 zł, od 2015 r. - do 1200 zł, a od 2016 r. - do 1300 zł, czyli do wartości prognozowanej płacy minimalnej netto.

Świadczenia pielęgnacyjne przeznaczone są dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. Obecnie wynoszą 820 zł.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych została przyjęta przez Sejm 4 kwietnia. Była odpowiedzią na protest grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przez ponad dwa tygodnie okupowali korytarze Sejmu. Po uchwaleniu tej ustawy zawiesili protest.

Senat wprowadził do ustawy poprawkę wprowadzającą od 2017 r. coroczną, proporcjonalną do płacy minimalnej, waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych. Zrealizował tym samym zapowiedź ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który chciał w ten sposób zagwarantować powiązanie świadczenia pielęgnacyjnego z procentowym wzrostem płacy minimalnej.

Kosiniak-Kamysz podkreślał przed głosowaniem, że ta zmiana w przepisach to dopiero pierwszy etap zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych. Podczas prac w parlamencie zapowiadał _ okrągły stół _ na temat kompleksowego wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych. Pierwsze spotkanie ma się odbyć w środę. Do rozmów zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele rodziców dzieci niepełnosprawnych, jak i opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej w Money.pl
200 mln złotych więcej na niepełnosprawnych Senat zajął się ustawą o oświadczeniach rodzinnych. Przewiduje ona podwyżkę tych świadczeń do 1000 złotych w tym roku i do 1200 złotych w roku następnym.
Kto nie dawał zasiłków? RPO chce ujawnić _ Bardzo nie lubię określeń, że polskie państwo zawiodło _ - powiedziała Irena Lipowicz. - _ Za takimi sformułowaniami świetnie się kryją konkretni ludzie. _
Rodzice niepełnosprawnych nie wyjdą z Sejmu Wcześniej nie wykluczali, że opuszczą budynek po głosowaniu w sprawie ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Dlaczego zmienili zdanie?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)