Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świadczenia pielęgnacyjne. Po zmianie przepisów wiele osób straciło zasiłki

0
Podziel się:

Zmiana przepisów spowodowała napływ skarg do rzecznika prawa obywatelskich. - Te osoby czują się oszukane - mówi Stanisław Trociuk, z-ca RPO.

Świadczenia pielęgnacyjne. Po zmianie przepisów wiele osób straciło zasiłki
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rośnie liczba skarg składanych do Rzecznika Praw Obywatelskich na utracone świadczenia pielęgnacyjne.

Od lipca, po zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do zasiłku w wysokości 520 złotych za opiekę nad niepełnosprawnymi bliskimi utraciły osoby, które przekraczają próg dochodowy 623 złotych na członka rodziny. Świadczenia pielęgnacyjne - 820 złotych bez względu na dochód - otrzymują tylko rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz osób, które stały się niepełnosprawne w dzieciństwie.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk powiedział, że zmiana przepisów spowodowała napływ skarg do RPO. _ Te osoby czują się oszukane, bo zawierzyły państwu, że skoro będą opiekować się swoimi najbliższymi i zrezygnują z pracy, to mając wiek przedemerytalny na tym świadczeniu doczekają emerytury. A tymczasem, od 1 lipca nakazuje się im wrócić do pracy. Powiedzenie tego osobie w miejscowości, gdzie jest jest 30 procentowe bezrobocie wydaje się nieuczciwe _ - powiedział zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Stanisław Trociuk zaznaczył, że biuro Rzecznika podjęło interwencję w tej sprawie u ministra pracy i polityki społecznej, a gdy to nie poskutkowało - sprawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. RPO powołuje się w swojej skardze na naruszenie zasady ochrony praw nabytych i oraz utratę zaufania obywateli do państwa i stanowionego w nim prawa.

Zastępca rzecznika Praw Obywatelskich uważa za chybione argumenty, że upowszechnienie świadczeń pielęgnacyjnych prowadziło do nadużyć, bo jego zdaniem nic nie stało na przeszkodzie, aby ścigać wyłudzanie świadczeń. Ponadto, decyzja o ograniczeniu świadczeń jest nieekonomiczna z punktu widzenia budżetu, bo jeżeli niesamodzielnym członkiem rodziny nie zajmą się bliscy, to ciężar opieki i tak spadnie na państwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Świadczenia pielęgnacyjne mogą być wyższe W resorcie pracy trwają prace nad ustawą, która - w ciągu pięciu lat - podniesie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego do kwoty równej minimalnej pensji.
Nowa ustawa zaskarżona do Trybunału Według Rzecznika Praw Obywatelskich nowa ustawa narusza konstytucyjną zasadę zaufania do państwa.
Zmiany w zasiłkach. Korzystne dla firm? Zasiłki mają być ustalane w podobny sposób jak w przypadku pracowników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)