Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Świadczenia pielęgnacyjne będą wyższe. Skąd pieniądze?

0
Podziel się:

Minister Kosiniak-Kamysz ma przedstawić projekt premierowi już w poniedziałek.

Świadczenia pielęgnacyjne będą wyższe. Skąd pieniądze?
(Adam Guz/Reporter)
bEISGVUB

Środki na podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców niepełnosprawnych dzieci nie pochodzą z rezerwy budżetowej, ale z przesunięcia funduszy. Jest to propozycja oparta o racjonalne obliczenia - zaznaczył minister PiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz, w sprawie postulatów protestujących w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci padła konkretna deklaracja premiera Donalda Tuska, dziś potwierdzona, że odpowiednie przepisy są już gotowe.

_ - Zgodnie z wczorajszą obietnicą premiera został przygotowany projekt ustawy zakładający przyśpieszenie podniesienia świadczenia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i dojścia do (wysokości) minimalnej pensji w jak najszybszym czasie _ - powiedział.

bEISGVUD

_ - Jutro przedstawię ten projekt panu premierowi, we wtorek odbywa się posiedzenie Rady Ministrów, które może dokonać przesunięć środków w celu zabezpieczenia wydatków na ten rok(...), a następnie zwołanie komisji polityki społecznej i rodziny w środę _ - oświadczył. Dodał, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą, który deklaruje gotowość do jak najszybszego zwołania posiedzenia komisji i środa - jak podkreślił - jest najszybszym terminem.

Zdaniem protestujących niedzielna konferencja ministra pracy jest _ doskonałym przykładem dalszego ciągu niezrozumienia protestu przez rząd _.

Kosiniak-Kamysz pytany, czy przedstawiony w sobotę przez premiera harmonogram podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do kwoty płacy minimalnej jest ostateczny, odpowiedział, że środki na ten cel nie pochodzą z rezerwy, ale z przesunięcia funduszy; środki na wzrost świadczeń mają pochodzić ze środków na budowę dróg lokalnych.

To jest propozycja oparta o racjonalne obliczenia wspólne z Ministerstwem Finansów, dalej już tylko dyskusja parlamentarna - zaznaczył minister pracy i polityki społecznej.

bEISGVUJ

Dodał, że intencją rządu jest, aby realizacja tego harmonogramu była najszybsza, jak to tylko możliwe. Dlatego projekt będzie rozpatrywany jako poselski lub komisyjny. _ Ścieżka parlamentarna jest dużo szybsza niż rządowa _ - podkreślił minister. Przywołując piątkową deklarację marszałek Ewy Kopacz, minister dodał, że projekt będzie mógł być rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Przypomniał, że zgodnie z propozycją, świadczenie pielęgnacyjne miałoby wzrosnąć od maja do 1000 zł netto, od 1 stycznia 2015 r. - do 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - do 1300 zł netto.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dochodzenie do wysokości płacy minimalnej odbywa się cały czas stopniowo, na tyle na ile pozwalały możliwości budżetowe. I tak od 1 maja 2004 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 420 zł, od 1 listopada 2009 r. - 520 zł, od 1 listopada 2011 r. - 620 zł, a od 1 stycznia 2013 r. - 830 zł.

Przypomniał także, że w 2009 r. nie każdy mógł skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż obowiązywał próg dochodowy. Wówczas grupa świadczeniobiorców wynosiła 70 tys. osób, w 2013 r. świadczenia te otrzymywało ponad 100 tys. osób.

bEISGVUK

Jak mówił, wsparcie osób niepełnosprawnych to nie tylko świadczenie pielęgnacyjne, lecz także dodatki, zasiłki, renty socjalne oraz działania związane z rehabilitacją, aktywizacją, partycypacją i integracją społeczną. Poinformował, że łączna kwota wsparcia osób niepełnosprawnych to rocznie ponad 11 mld zł.

Jak podało MPiPS, na świadczenia pielęgnacyjne przeznacza się rocznie 1,700 mld zł, na zasiłki pielęgnacyjne - 1,700 mld zł, na dodatki do świadczeń - 255 mln zł, na świadczenia rodzinne - 340 mln zł, na zasiłki stałe - 863 mln zł, na usługi opiekuńcze - 371 mln zł, na ośrodki wsparcia - 331 mln zł, na domy pomocy społecznej - 1,770 mld zł, na dofinansowanie do wynagrodzeń - 2,967 mld zł, a na rehabilitację społeczną i zawodową - 916 mln zł.

_ To wsparcie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zajęciowej, różnego rodzaju ośrodki wsparcia - domy dziennego pobytu, domy samopomocy, domy pomocy społecznej (...). To działania zmierzające do likwidacji barier, to turnusy rehabilitacyjne, które są dofinansowywane, (....), to dotowanie zatrudnienia w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy _ - wymieniał minister pracy.

Do konferencji w ministerstwie pracy odnieśli się protestujący od 5 dni w Sejmie rodzice dzieci niepełnosprawnych. _ Przekaz płynący od ministra Kosiniaka-Kamysza, minister Elżbiety Seredyn, ministra Jarosława Dudy w większości nie był kierowany do dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym, (...) niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wymagających ciągłej, 24-godzinnej opieki matki we wszystkich czynnościach życiowych _ - podkreślono w oświadczeniu.

bEISGVUL

Podkreślono, że rozwiązania, o których była mowa na konferencji, zawsze wymagają własnego wkładu finansowego, w wysokości 20 procent. Zaznaczono, że np. turnusy rehabilitacyjne są dofinansowywane z PEFRONU, ale tylko raz na 3 lata, a każda osoba, dziecko niepełnosprawne w stopniu znacznym powinno pojechać na taki turnus przynajmniej 2 razy w roku.

Od środy w Sejmie protestuje ok. 20 osób - rodziców ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Domagają się m.in. natychmiastowej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują rezygnujący z pracy rodzice niepełnosprawnych dzieci, do wysokości płacy minimalnej (w 2014 r. jest to 1680 zł brutto), a także uzawodowienia tej opieki. Zapowiadają, że będą w Sejmie do skutku.

Premier spotkał się z nimi dwa razy: w piątek i w sobotę. W sobotę zaproponował, że świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do poziomu płacy minimalnej od 2016 r. Protestujący propozycję tę odrzucają.

Czytaj więcej w Money.pl
"Panie premierze, wstyd". Rodzice żądają więcej pieniędzy Donald Tusk i rodzice niepełnosprawnych nie dogadali się. Protestujący grożą okupacją sejmowego korytarza do Świąt Wielkanocnych.
Rodzice mówią nie, ale rząd i tak to zmieni Chodzi o propozycje, aby od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosło z obecnych 820 zł do 1000 zł netto.
Ukraina protestuje na paraolimpiadzie Podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi, na którym był obecny prezydent Władimir Putin, reprezentacja Ukrainy odmówiła udziału w paradzie, delegując tylko swego chorążego z flagą narodową.
bEISGVVe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)