Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Surowsze kary dla pseudokibiców

1
Podziel się:

Zakazy stadionowe i klubowe oraz elektroniczny system identyfikacji to tylko niektóre zmiany w prawie.

Surowsze kary dla pseudokibiców
(wonker/CC/Flickr)

Zaostrzenie kar dla pseudokibiców, zakazy stadionowe i klubowe oraz elektroniczny system identyfikacji kibiców - to tylko niektóre rozwiązania nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, której przepisy weszły w życie 1 sierpnia.

Wprowadzono nowe rodzaje kar za przestępstwa związane z burdami na meczach. Za wnoszenie lub posiadanie podczas imprezy sportowej alkoholu grozić będzie kara ograniczenia wolności albo grzywny nie niższa niż 2 tys. zł. Za wnoszenie materiałów pirotechnicznych i innych niebezpiecznych przedmiotów grozić będzie grzywna, ograniczenie wolności, albo od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Wdarcie się na teren, na którym rozgrywane są mecze, będzie karane grzywną, ograniczeniem wolności albo karą więzienia do trzech lat. Za rzucanie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie będzie grozić grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia (taka sama kara czeka tego, kto naruszy nietykalność pracownika służby porządkowej). Kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat będzie grozić sprawcom wymienionych czynów - jeśli zakryją oni twarz w celu uniemożliwienia rozpoznania.

Wobec ukaranych za wykroczenia podczas imprezy sportowej sąd będzie orzekał od dwóch do sześciu lat tzw. zakazu stadionowego, który będzie połączony z obowiązkiem stawiania się w komisariacie policji w czasie meczu (ma to na celu lepsze egzekwowanie istniejącego zakazu). Ponadto zakaz ten obejmie teraz także zagraniczne mecze danego klubu lub reprezentacji Polski.

Nowe uprawnienia porządkowych i identyfikacja chuliganów

Służby porządkowe zyskają uprawnienia do stosowania siły fizycznej - chwytów obezwładniających lub innych technik obrony oraz kajdanek lub ręcznych miotaczy gazu. Służby te będą mogły nie wpuścić na mecz - lub usunąć z niego - tych, którym zakazano wstępu; którzy nie poddadzą się kontroli i wylegitymowaniu; pijanych lub odurzonych; mających broń lub niebezpieczne narzędzia; zachowujących się agresywnie. Za niepodporządkowanie się poleceniom porządkowym grozić będzie co najmniej 2 tys. zł grzywny.

Na stadionach piłkarskich ma być wprowadzony jednolity elektroniczny system identyfikacji osób. Gromadzone dane obejmą imię, nazwisko i PESEL, a gdy go nie nadano - numer dokumentu tożsamości. Sejm odłożył do sierpnia 2010 r. wprowadzenie obowiązku identyfikacji osób podczas meczów organizowanych poza zawodową ligą piłkarską.

Z identyfikacją osób wchodzących na stadion łączyć się będzie już samo kupno biletów - kibic będzie musiał okazać przy tym dokument tożsamości. Osoba z zakazem stadionowym lub klubowym nie będzie mogła kupić biletu. Sprzedaż biletów na mecze piłkarskie będzie prowadzona jedynie na miejsca siedzące.

Ustawa zakłada, że organizatorzy meczów piłki nożnej i innych imprez _ podwyższonego ryzyka _ muszą utrwalać ich przebieg. W drodze rozporządzenia mają być określone m.in. wymagania techniczne dla urządzeń, umożliwiające wykorzystanie obrazu i dźwięku w postępowaniu wobec zakłócających porządek.

Organizatorzy odpowiedzą za szkody

Zgodnie z regulacją, to organizator imprezy masowej - na którą wstęp jest odpłatny - odpowiada za szkody (obejmujące równowartość zniszczonego lub uszkodzonego mienia), które poniosły policja, żandarmeria wojskowa, straż gminna lub miejska, straż pożarna oraz służba zdrowia _ w związku z ich działaniami w miejscu i w czasie trwania imprezy _. Organizator takiej imprezy musi ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

W 2008 r. w związku z masowymi imprezami sportowymi doszło do 228 ekscesów chuligańskich. Policja uczestniczyła w zabezpieczeniu ponad 6,2 tys. masowych imprez sportowych - do zabezpieczania głównie meczów piłki nożnej zaangażowano ponad 185 tys. policjantów. Koszty poniesione przez policję w związku z zabezpieczeniem imprez masowych wyniosły w ub. r. ponad 40 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kibic czarne...
2 lata temu
jak nie wprowadzą kar jak w brytani to te obiecanki są śmieszne