Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Sueddeutsche Zeitung" chwali: Polska - kraj, który jest wzorem

0
Podziel się:

Największa niemiecka gazeta opiniotwórcza poświęca swój główny komentarz sytuacji w Polsce w związku z dymisją premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk
Donald Tusk (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ nazywa Polskę _ krajem, który jest wzorem _. Największym potencjałem Polski są ludzie, którzy są indywidualistami i lubią grymasić, lecz są chwaleni przez inwestorów za wykształcenie, fantazję i zaangażowanie.

Największa niemiecka gazeta opiniotwórcza poświęca w środę swój główny komentarz sytuacji w Polsce w związku z dymisją premiera Donalda Tuska.

_ Rządzenie Polską nie jest zadaniem łatwym _ - pisze warszawski korespondent wydawanego w Monachium dziennika Klaus Brill, tłumacząc, że jest to spowodowane wieloma problemami odziedziczonymi po poprzednich czasach, ale także faktem, iż Polska jest _ ojczyzną zdeklarowanych indywidualistów _.

Polityk, który chciałby wdrożyć reformy, uzyskać przyzwolenie i zintegrować 38,5 mln indywidualistów, potrzebuje cierpliwości i siły, wytrwałości i mocnych nerwów. Tusk posiada w dużym stopniu te cechy i tylko dlatego mógł przez siedem lat być premierem - czytamy w _ SZ _.

Zdaniem Brilla oddając ster władzy, Tusk może odczuwać satysfakcję. _ Z perspektywy czasu jego kadencja okazała się być owocna i pełna sukcesów _ - pisze niemiecki dziennikarz, wskazując m.in. na szybki wzrost gospodarczy pomimo światowego kryzysu. Jak podkreśla, podróżując dzisiaj po Polsce dostrzega się na każdym kroku _ fundamentalny, a nawet historyczny zwrot _, jaki dokonał się w tym czasie.

Brill stwierdza, że po raz pierwszy od dłuższego czasu w Polsce mogą swobodnie rozwijać się talenty. _ Największym potencjałem Polski są ludzie i ich wysokie wykształcenie, co pozwala mieć nadzieję na stały wzrost gospodarczy _ - pisze korespondent _ SZ _.

Brill zastrzega, że sukcesy Polski nie są jedynie zasługą Tuska. _ To dzieło wszystkich Polaków począwszy od 1989 roku _ - zaznacza, zwracając uwagę na znaczenie radykalnych reform Leszka Balcerowicza.

Zasługą Tuska jest - zdaniem Brilla - polityczna stabilność kraju, do której doprowadził po _ ciężkich wypaczeniach _ z czasów, gdy w Polsce rządził _ narodowo-katolicki zaprzęg braci bliźniaków Kaczyńskich _. Polska Tuska stała się _ solidnym i obliczalnym partnerem _ - czytamy w _ SZ _. Dowodem jest nie tylko powierzenie Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, ale także rosnący wpływ Warszawy na decyzje UE i NATO.

_ SZ _ zastrzega, że Tusk nie cieszy się popularnością we wszystkich kręgach społeczeństwa polskiego. Wśród powodów wymienia niekorzystną dla obywateli reformę emerytur, zwlekanie z reformą służby zdrowia oraz reformą systemu podatkowego. Natomiast nowe środowiska miejskie oczekują od premiera większej odwagi we wprowadzaniu _ społecznych nowinek _ w rodzaju małżeństw homoseksualnych. Powodem niezadowolenia są też płace stanowiące nadal jedynie jedną trzecią przeciętnego wynagrodzenia w Niemczech.

Brill zwraca uwagę na krytyczne uwagi o Tusku ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości i stwierdza w konkluzji, że Tusk reprezentuje _ inną, otwartą, nowoczesną Polskę _.

Czytaj więcej w Money.pl
KRUS i Fundusz Kościelny - Donald Tusk nie spełni obietnic z expose 55,5 procent - tyle zapowiedzi zdążył wprowadzić premier.
Obietnice Tuska są tanie i dadzą duże efekty? Tak twierdzi wiceminister Artur Radziwiłł zapewnia, że reformy premiera nie nadwyrężą budżetu. Money.pl sprawdził, kto i ile zyska.
Tusk rozmawiał z Joe Bidenem. O Ukrainie Na wschodzie Ukrainy trwają walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)