Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.07.2012 22:57

Strzelanina w USA. Polak z Denver wypowiada się o masakrze w kinie

Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci i trudno pogodzić się z tym, co się stało - oświadczył Tadla, który w Denver mieszka od 12 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mieszkańcy Denver są wytrząśnięci masakrą w kinie w mieście Aurora - powiedział Waldek Tadla, właściciel _ Życia Kolorado _, jedynej polskojęzycznej gazety w Denver.

Co najmniej 12 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w strzelaninie w nocy z czwartku na piątek na premierze filmu o Batmanie _ Mroczny Rycerz powstaje _.

_ - Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci i trudno pogodzić się z tym, co się stało _ - oświadczył Tadla, który w Denver mieszka od 12 lat. _ Polacy nie mają swojej dzielnicy w Denver. Jesteśmy porozrzucani wszędzie. W Aurorze mieszka wielu Polaków. Sam mam kolegów w tamtych okolicach i mam nadzieję, że nie wybrali się na seans filmowy do kina tej nocy _ - dodał.

Tadla poinformował, że multipleks Century 16 w Aurorze, w którym doszło do masakry, jest bardzo popularny i chodzi do niego bardzo dużo ludzi. Właściciel _ Życia Kolorado _ powiedział, że w stanie ciągle pamięta się o masakrze na terenie szkoły średniej z 1999 roku. Dwaj uczniowie liceum Columbine High School w Littleton zastrzelili wówczas 13 osób i ranili 24, a następnie popełnili samobójstwo. Aurora położona jest około 30 km od Littleton.

_ - Ludzie pamiętają, tego się nie da zapomnieć _ - powiedział Tadla. Jego zdaniem dostęp do broni w stanie Kolorado jest bardzo łatwy. _ - Pistolety, strzelby i naboje można nabyć na przykład w supermarketach sieci Walmart, czy centrach handlowych _ - powiedział Tadla. Nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie broni ani jej rejestracja. Sprzedawca jest zobowiązany jedynie do przechowywania danych nabywców broni. Do bazy danych dostęp ma policja.

_ - Tutaj w Denver czuję się bezpiecznie, ale taka sytuacja może stać się wszędzie, nie tylko w Kolorado, nie tylko w Stanach Zjednoczonych _ - zaznaczył Tadla, który z Polski wyemigrował w 1988 roku. _ - Nie chciałbym, by to co się stało, w jakikolwiek sposób oddziaływało na negatywny wizerunek naszego stanu. Życzyłby sobie raczej dyskusji na temat problemów młodych ludzi _ - dodał.

Należące do aglomeracji Denver miasto Aurora ma około 327 tysięcy mieszkańców. Swoją siedzibę ma tam ośrodek wywiadowczy Pentagonu znajdujący się w bazie sił powietrznych.

Masakra na nocnym pokazie filmu o Batmanie jest najtragiczniejszym tego typu wydarzeniem w USA od 5 listopada 2009 roku. Wojskowy psychiatra pochodzenia palestyńskiego zabił wówczas w bazie Fort Hood w Teksasie 13 osób i 42 ranił, po czym został schwytany.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ich śmigłowce zabijają dzieci, a my kupujemy" Amerykański Departament Obrony w środę zamówił od Rosjan 33 śmigłowce wielozadaniowe Mi-17, przeznaczone dla armii afgańskiej.
Ostra krytyka Obamy. W jego obronie stanęła... Sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano broniła decyzji prezydenta USA Baracka Obamy o zawieszeniu deportacji młodych nielegalnych imigrantów.
Zachód bardzo ostro o Rosji i Chinach. Powód? USA i Wielka Brytania skrytykowały zawetowanie przez Rosję i Chiny rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz