Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
25.07.2011 06:28

Strzelanina w Norwegii: Policja weryfikuje liczbę ofiar. Może być ich mniej

Na razie służby podają, że zginęły 93 osoby. Zabójca może dostać tylko 21 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 10.59

Liczba ofiar śmiertelnych zamachów w Norwegii wzrosła do 93. W szpitalu w Oslo zmarła jedna z osób, która została ranna w strzelaninie na wyspie Utoya, co oznacza, że zginęło tam 86 osób. Cztery lub pięć osób uważa się zaginione. Siedem osób zostało zabitych w zamachu bombowym na budynki rządowe w centrum norweskiej stolicy.

Podejrzany o przeprowadzenie w piątek krwawych zamachów w Norwegii Anders Behring Breivik chce wystąpić przed sądem w _ mundurze _ - oświadczył jego adwokat Geir Lippestad w telewizji NRK. - _ Ma dwa życzenia: po pierwsze, chce, by jego rozprawa była publiczna, a po drugie, by mógł mieć na sobie mundur _ - oświadczył adwokat. - _ Nie wiem, o jaki mundur chodzi _ - dodał.

fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/norwegia;86;ofiar;strzelaniny;na;wyspie;utoya,galeria,5902,0.html)Breivik, który jest podejrzany o zabicie 93 osób w strzelaninie na wyspie Utoya oraz w zamachu bombowym w Oslo, ma stanąć dziś o godz. 13 przed sądem w norweskiej stolicy. Według AFP, gdyby Breivik dostał 21 lat więzienia, oznaczałoby to, że za jedną ofiarę, którą zabił, odsiaduje wyrok zaledwie 82 dni.

_ - Zostało zabitych tylu niewinnych ludzi, że uważam, iż on nie ma prawa żyć _ - napisała w internecie Mari Kaugerud. Strona zatytułowana _ Gdzie jest kara śmierci dla Andersa Behringa Breivika? _ zgromadziła już 1783 osoby na Facebooku.

Kilkadziesiąt podobnych grup powstało na portalach społecznościowych w ciągu ostatnich dwóch dni. Niektórzy żądają egzekucji sprawcy masakry, inni dożywotniego więzienia.

_ - Tacy ludzie nigdy nie powinni mieć możliwości powrotu do społeczeństwa. Jeśli dostanie 21 lat, ile będzie miał, jak wyjdzie? 53! Nie, on zbyt wiele zniszczył, żeby wyjść _ - uważa 31-letni Mustafa, Norweg pochodzenia irańskiego.

Zobacz jak wygląda norweskie więzienie:

Szef norweskiego rządu mówił, że jest dumny z tego, w jaki sposób naród norweski radzi w krytycznych chwilach. _ - Jesteśmy małym krajem, ale dumnymi ludźmi. Wciąż jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało, ale nie poddamy się _ - podkreślał Jens Stoltenberg.

Dodał, że wkrótce zostaną opublikowane nazwiska i fotografie wszystkich ofiar zamachów. - _ Wtedy ujrzymy całą skalę zła, które się dokonało _ - mówił premier Norwegii. Dodał, że jego kraj nigdy nie porzuci swoich wartości. Po południu w katolickiej katedrze św. Olafa zostanie odprawiona msza, którą zamówił ambasador Polski w Oslo Wojciech Kolańczyk.

Niewykluczone, że norweska policja obniży liczbę ofiar śmiertelnych piątkowej masakry - podała dziś policja. _ - Z tego, co wiemy, wygląda na to, że obniżymy liczbę osób zabitych na wyspie _ - powiedział komendant norweskiej policji Oeystein Maeland. [ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t153181.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dramat;w;norwegii;wstrzasajaca;relacja;swiadka,218,0,879834.html) Przeżył masakrę w Norwegii. Wstrząsająca relacja

32-letni Anders Behring Breivik przyznał się do przeprowadzenia podwójnego zamachu w Oslo i na wyspie Uteoya. Poinformował o tym jego prawnik. Mężczyzna został zatrzymany i siedzi w areszcie. Otrzymał już zarzuty w związku ze sprawą. Policja poinformowała, że Breivik zeznał, iż działał w pojedynkę. W związku z zamachami nie zatrzymano żadnej innej osoby.

W dwóch zamachach zginęły 93 osoby - 7 w wyniku eksplozji w pobliżu budynków rzadowych, natomiast w strzelalninie na wyspie Utoya - co najmniej 86 osób. Policja poinformowała, że dziś nie zostaną jeszcze podane personalia wszystkich ofiar.
Według prawnika reprezentującego Andersa Breivika, 32-latek powiedział, że jego działanie było _ okrutne, ale niezbędne _, ale nie chciał wyjaśnić, co konkretnie miał na myśli.

Zobacz relację jednego z ocalałych:

Breivik miał przygotowywać się do zamachów od trzech lat. _ - Dzisiaj jest zaplanowane przesłuchanie i wtedy on zapowiedział, że przedstawi swoje stanowisko _ - mówi prawnik Geir Lippestad. Andersowi Breivikowi zostały już postawione zarzuty popełnienia aktów terrorystycznych.

fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/norwegia;w;zalobie;po;zamachach;w;oslo;i;na;wyspie;utoya,galeria,5899,0.html)Tymczasem policja wciąż przeszukuje okolice wyspy Utoya. Jak dotąd nie znaleziono bowiem czterech osób, co zrodziło obawy, że liczba ofiar masakry na wyspie może wzrosnąć z 85 do 89.

Z kolei w Oslo wciąż nie rozpoczęło się przeszukiwanie budynków zniszczonych po eksplozji, bo nie wiadomo, w jakim stanie są konstrukcje gmachów. Policja nie wyklucza, że w środku mogą znajdować się kolejne ciała. - _ Na razie nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, iż centrum Oslo jest już bezpieczne _ - poinformowali policjanci.

Na drugiej stronie przeczytasz kim był sprawca tragedii na wyspie Utoya

32-letni Anders Behring Breivik przyznał się do przeprowadzenia podwójnego zamachu w Oslo i na wyspie Utoya. Mężczyzna został zatrzymany i przebywa w areszcie. Otrzymał zarzuty przeprowadzenia podwójnego ataku terrorystycznego.

Mężczyzna, który na co dzień był rolnikiem, prawdopodobnie miał związki z ugrupowaniami neonazistowskimi. W internetowym serwisie YouTube pojawiły się zdjęcia Breivika ubranego w pas z ładunkami wybuchowymi, trzymającego karabin maszynowy w ręku i z podpisem _ Rycerze Templariusze 2083 _.

Anders Behring Breivik to były rolnik. Wiadomo, że do ataku przygotowywał się od dłuższego czasu, prawdopodobnie od co najmniej trzech lat. Norweska policja określa go mianem _ prawicowego chrześcijańskiego fundamentalisty _. Norweskie media szeroko opisują jego neo-nazistowski manifest, który miał trafić do internetu zaledwie na kilka godzin przed atakiem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t153170.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;w;norwegii;liczba;ofiar;moze;sie;zwiekszyc,53,0,879669.html) Dramat w Norwegii. Morderca ujawnia motywy
Według policji, 32-latek miał silne związki z norweskimi organizacjami neonazistowskimi. W internecie można znaleźć zdjęcia Breivika ubranego w pas z ładunkami wybuchowymi i z karabinem maszynowym w ręku.Mężczyzna prawdopodobnie należał też do masonerii.

Policja poinformowała, że na kilka godzin przed zamachami Breivik umieścił w internecie liczący półtora tysiąca stron manifest. Określił się w nim jako przedstawiciel małej grupy, która _ chce przejąć wojskową i polityczną kontrolę nad Europą Zachodnią, by wprowadzić tam konserwatyzm _.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wybuch;bomby;w;oslo;7;osob;nie;zyje,galeria,5901,0.html)Mężczyzna pisze, że liberalizm, wielokulturowość i marksizm niszczą europejską cywilizację i że zamierza zorganizować atak, w którym zginie co najmniej milion osób. _ Czas dialogu się skończył. Daliśmy szansę pokojowi. Teraz nadchodzi czas zbrojnego oporu _ - oświadczył zamachowiec w manifeście. W dokumencie opisał też tajne spotkanie przedstawicieli organizacji neonazistowskich, do którego miało dojść w Londynie 9 lat temu.

Breivik opisał też szczegółowe przygotowania do ataków. W dokumencie można przeczytać o kupowaniu chemikaliów i domowych eksperymentach i o tym, iż 13 czerwca tego roku po raz pierwszy przeprowadził udaną detonację w sekretnym miejscu.

Mieszkańcy stolicy Norwegii zapalili wczoraj wieczorem świeczki w oknach swoich domów. W ten symboliczny sposób chcą wyrazić solidarność z rodzinami ofiar oraz poszkodowanymi w podwójnym zamachu w Oslo i na wyspie Uteoya. Informację o akcji Norwegowie od kilku godzin rozsyłają sms-ami oraz poprzez portal społecznościowy Facebook.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz