Notowania

Przejdź na

Strzelanina w redakcji tygodnika Charlie Hebdo. Prezydent Hollande: To atak terrorystyczny

Jak podało francuskie MSW trzech zamaskowanych mężczyzn wtargnęło do budynku satyrycznego pisma w Paryżu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Francji natychmiast pojechał <br>na miejsce ataku

Dwanaście osób zginęło w tym dwóch policjantów, a kilka zostało rannych w wyniku strzelaniny w siedzibie paryskiego tygodnika. To bilans prowizoryczny. Na miejsce tragedii przybył prezydent Francois Hollande, który stwierdził, że niewątpliwie był to atak terrorystyczny. W wieczornym orędziu ogłosił, że jutro we Francji będzie miała miejsce żałoba narodowa. Prezydent USA Barack Obama potępił zdecydowanie _ przerażającą strzelaninę. *Zaoferował on francuskim władzom pomoc w ujęciu terrorystów. Zamach potępiły także m.in. Watykan i Liga Arabska. W rejonie Paryża trwa obława na trzech sprawców. _*

Aktualizacja 20:03

W sztabie paryskiej policji powołano specjalną komórkę kryzysową. Cała policja i żandarmeria są postawione w stan gotowości. Służby specjalne obawiają się, że sprawcy mogą szykować atak samobójczy, chcąc umrzeć jako męczennicy.

_ - Trzech przestępców stoi za krwawym atakiem na redakcję _ tygodnika satyrycznego _ Charlie Hebdo _, w którym zginęło 12 osób - powiedział szef MSW Bernard Cazeneuve po kryzysowym posiedzeniu rządu, jakie odbyło się w środę w Pałacu Elizejskim.

O trzech napastnikach na razie wiadomo, że są zdecydowani na wszystko, doskonale uzbrojeni, dysponują ciężką bronią, fatalnie mówią po francusku i świetnie znają nazwiska dziennikarzy, przede wszystkim czterech rysowników, których chcieli zabić.

Cazeneuve dodał, że uruchomione zostały wszelkie środki i procedury, by _ jak najszybciej zneutralizować trzech przestępców, którzy zorganizowali ten barbarzyński atak _.

Według świadków, cytowanych przez agencję AFP, do redakcji, w XI dzielnicy Paryża, wdarło się w środę co najmniej dwóch zamaskowanych napastników uzbrojonych w kałasznikowa i granatnik przeciwpancerny. Sprawcy krzyczeli: _ Pomściliśmy proroka _ - relacjonowali świadkowie zdarzenia.

Powołując się na źródła w siłach specjalnych i policji AFP pisze, że sposób przeprowadzenia ataku zdaje się dowodzić, że sprawcy mieli przeszkolenie wojskowe, działali bowiem spokojnie, metodycznie, nie tracąc zimnej krwi.

Na filmach nakręconych przez świadków telefonami komórkowymi _ widać profesjonalizm napastników, którzy realizują starannie zaplanowaną akcję _ - mówią w rozmowie z AFP osoby ze służb specjalnych i policji.

_ Widać to ewidentnie po sposobie, w jaki trzymają broń, spokojnie posuwają się naprzód. Z całą pewnością otrzymali szkolenie typu wojskowego. To nie są ludzie nawiedzeni, działający w sposób porywczy _ - powiedział jeden z policjantów, podkreślając, że znamienne jest również to, że napastnicy nie strzelali seriami, lecz raz za razem, po namierzeniu ofiary.

Na filmie nakręconym z dachu sąsiedniego budynku widać, że dwóch na trzech widocznych mężczyzn jest znakomicie wyposażonych: czarne ubrania i kominiarki, sportowe buty, kamizelki z pojemnikami na amunicję, pod którymi były prawdopodobnie kamizelki kuloodporne.

Inny rozmówca AFP podkreśla, że sprawcy musieli przejść szkolenie bardzo zaawansowane. Według niego _ trenowali - być może w Syrii, Iraku lub może nawet we Francji - ale jest pewne, że się szkolili _.

Napastnicy Uzbrojeni byli w karabin maszynowy i granatnik. Po oddaniu strzałów w we wnętrzu budynku, do wymiany ognia doszło także na zewnątrz, gdzie napastnicy starli się z patrolem policji. Jeden z funkcjonariuszy został ranny.

Autorzy napadu ukradli samochód i uciekając potrącili przechodnia. U bram stolicy porzucili jeden pojazd i ukradli kolejny. Według naocznych świadków, w tym również dziennikarza stacji informacyjnej znajdującej się naprzeciwko redakcji Charlie Hebdo w sumie napastnicy oddali kilkadziesiąt strzałów.

Magazyn satyryczny _ Charlie Hebdo _ jest znany między innymi z publikacji kreskówek z wizerunkiem Mahometa, które wcześniej ukazały się w duńskim dzienniku _ Jyllands-Posten _, budząc oburzenie w świecie muzułmańskim. Mimo że francuski magazyn został pozwany do sądu na podstawie oskarżeń o złamanie przepisów antyrasistowskich, redakcja kontynuowała publikowanie wizerunków islamskiego proroka. We wrześniu 2012 roku w _ Charlie Hebdo _ ukazały się kreskówki z nagim Mahometem.

Słowa potępienia płyną ze świata

W oświadczeniu Obama określił Francję jako _ najstarszego sojusznika Ameryki _. _ Francuzi wielokrotnie stawali w obronie uniwersalnych wartości bronionych przez pokolenia naszych narodów. Francja i wielkie miasto Paryż, gdzie doszło to tego straszliwego ataku, stanowią ponadczasowy przykład, który przetrwa nienawistną wizję zabójców _ - oznajmił amerykański prezydent.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaznaczył w oświadczeniu, że jest wstrząśnięty wydarzeniami z Paryża. _ Unia Europejska stoi ramię w ramię z Francją po tym strasznym czynie. To brutalny atak przeciwko naszym fundamentalnym wartościom, wolności słowa, filarowi naszej demokracji. Walka z terroryzmem we wszystkich jego przejawach musi być kontynuowana _ - głosi komunikat.

Także Watykan potępił zamach we francuskiej stolicy. Agencja Ansa, cytując watykańskie biuro prasowe, podkreśliła, że według Stolicy Apostolskiej atak należy _ potępić podwójnie _ jako zamach terrorystyczny, a także dlatego, że był wymierzony w wolność prasy.

Do wyrazów potępienia dołączyły się Liga Arabska i kairski uniwersytet Al-Azhar, będący jednym z najważniejszych ośrodków teologicznych sunnizmu na świecie. Przedstawiciele uniwersytetu wyrazili ubolewanie z powodu _ kryminalnego ataku _ i zwrócili uwagę, że _ islam wyrzeka się wszelkiej przemocy _.

Szef Amnesty International France, Stephan Oberreit, w komunikacie wyraził opinię, że _ nadszedł czarny dzień dla swobody wypowiedzi i tętniącej życiem kultury prasowej _. _ To przestępstwo, które miało na celu zabicie dziennikarzy, ograniczenie wolności słowa i zasianie strachu. Musi ono zostać powszechnie potępione, a francuskie władze muszą dopilnować, aby odpowiedzialni zostali doprowadzeni przed wymiar sprawiedliwości _ - podkreślił, apelując o zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom.

To atak terrorystyczny

- _ Nie ma wątpliwości, że to atak terrorystyczny _ - tak prezydent Francji Francois Holland mówi o napaści na siedzibę redakcji tygodnika satyrycznego _ Charlie Hebdo _ w centrum Paryża. Zginęło co najmniej 11 osób, w tym dwóch policjantów. Jest kilku rannych. Do budynku redakcji wtargnęli zamaskowani mężczyźni uzbrojeni w kałasznikowy i wyrzutnie rakietowe. Doszło do wymiany ognia ze strażnikami.

Na miejsce tragedii przybył prezydent Francois Hollande, który zwołał nadzwyczajne posiedzenie swego gabinetu. Atak potępił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Oświadczył, że jego kraj wspiera Francję _ w walce przeciwko terrorowi i w obronie wolności mediów. _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m330903.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czterech-znanych-rysownikow-francuskich-bylo,6,0,1688838.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czterech znanych rysowników celem ataku 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m322299.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sylwester-we-francji-wyjatkowe-srodki,187,0,1685947.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mobilizacja policji i żandarmerii w Paryżu 3.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m292263.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/taksowkarze-zablokowali-ruch-w-paryzu,145,0,1677713.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Taksówkarze zablokowali ruch w Paryżu 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m272770.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/paryscy-taksowkarze-blokuja-dojazd-do-stolicy,70,0,1677126.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Blokada dróg prowadzących do Paryża _
_ _

Tagi: atak terrorystyczny w paryżu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz