Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa Schengen. Brandenburgia zamierza zwiększyć kontrole graniczne

0
Podziel się:

- Będziemy kontrolować bardzo intensywnie i jak najbliżej przejść granicznych z Polską - powiedział szef brandenburskiego MSW.

Strefa Schengen. Brandenburgia zamierza zwiększyć kontrole graniczne
(tillwe/CC/Flickr)

Ze względu na wzrost przestępczości w gminach graniczących z Polską minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zapowiedział zaostrzenie kontroli policyjnych przed przejściami granicznymi. Zapewnia, że nie naruszy umowy z Schengen.

_ Będziemy kontrolować bardzo intensywnie i jak najbliżej przejść granicznych z Polską _ - powiedział w Poczdamie szef brandenburskiego MSW.

Jak wyjaśnił, obecnie takie regularne kontrole mają miejsce tylko we Frankfurcie nad Odrą, co pozwala przestępcom, dysponującym dobrym systemem łączności, uciekać kradzionymi samochodami przez inne przejścia na polsko-niemieckiej granicy. Na terenie Brandenburgii znajduje się 11 przejść granicznych.

Holzschuher zapewnił, że nie zamierza wprowadzić kontroli całodobowych, gdyż byłoby to sprzeczne z umową z Schengen. _ Chcemy wykorzystać maksymalnie wszystkie instrumenty, jakie dają policji europejskie przepisy, ale nie naruszymy umowy z Schengen _ - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD.

Zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie Polski dla swoich planów. _ Obu krajom zależy na walce z przestępczością _ - dodał szef MSW. _ Obecne środki nie wystarczają, dlatego musimy zwiększyć presję na przestępców _ - podkreślił Holzschuher.

Polityk SPD zapewnił, że nie kwestionuje umowy z Schengen, która zniosła kontrole na granicach wewnętrznych między krajami, które przystąpiły do tej umowy. _ Otwarta granica z Polską to wielkie szczęście _ - ocenił.

Kradzieże wciąż największym problemem

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein. Kontrole na granicy polsko-niemieckiej zlikwidowano w grudniu 2007 roku.

Liczba przestępstw w 24 brandenburskich gminach graniczących z Polską wzrosła w 2013 roku o 9,5 proc. w porównaniu z rokiem 2012. To wyraźny regres, ponieważ rok wcześniej miał miejsce spadek przestępczości.

Głównym problemem pozostają przestępstwa przeciwko mieniu. W zeszłym roku doszło do 8,9 tys. kradzieży - o 7,2 proc. więcej niż w 2012 roku. W ubiegłym roku po niemieckiej stronie granicy skradziono 651 samochodów (+19 proc.), 2284 rowery (+25 proc.), dokonano 471 włamań do piwnic (+74 proc.) i 197 włamań do mieszkań (-2 proc.).

Blisko 40 proc. z prawie 10 tys. zatrzymanych sprawców to cudzoziemcy; 1231 z nich to obywatele Polski. Gwałtownie wzrosła liczba przestępstw popełnianych przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Z policyjnej statystyki wynika, że są to głównie przypadki nielegalnego przekroczenia granicy.

Organizacje przestępcze stają się coraz bardziej międzynarodowe i działają poza granicami państw narodowych. Jedynym panaceum na to zjawisko jest zacieśnienie współpracy między państwami - powiedział główny komendant brandenburskiej policji Arne Feuring. Pochwalił jego zdaniem coraz skuteczniejszą kooperację między niemiecką i polską policją w regionie nadgranicznym.

Czytaj więcej w Money.pl
New York Times: "Putin jest gotów okazać siłę" _ - Podobnie jak wielu Rosjan, Putin szczerze wierzy, że Rosję i Ukrainę łączy specjalna więź. On sam nie potrafi pojąć, że Ukraina może tworzyć więzi gospodarcze i społeczne z Zachodem _ - pisze New York Times.
Donald Tusk: mamy pełzającą wojnę Dziś po południu Tusk spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zamierza z nią rozmawiać m.in. o budowie energetycznej niezależności UE.
Pomoc dla Ukrainy. Jose Barroso podał kwoty Komisja Europejska przyjęła pakiet wsparcia dla Kijowa. Pomoc może utonąć w ukraińskiej korupcji - obawiają się eksperci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)