Notowania

Przejdź na
prawa człowieka
04.10.2012 06:27

Strefa Gazy. Rażące naruszenia praw człowieka w systemie karnym

Human Rights Watch (HRW) w najnowszym raporcie oskarżyła ruch Hamas rządzący w Strefie Gazy m.in. o torturowanie więźniów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Human Rights Watch (HRW) w najnowszym raporcie oskarżyła ruch Hamas rządzący w Strefie Gazy m.in. o torturowanie więźniów, wytaczanie nieuczciwych procesów i nieuzasadnione zatrzymania. Potępiła też stosowanie kary śmierci na tym obszarze.

Na zdjęciu Joe Stork, wicedyrektor departamentu bliskowschodniego w Human Rights Watch (HRW)

Autorzy raportu zwracają uwagę m.in. na to, że siły bezpieczeństwa radykalnego ruchu religijnego Hamas dopuszczają się nieuzasadnionych aresztowań, nie informują rodzin o miejscu zatrzymania i poddają aresztowanych torturom. Ponadto sprawy cywilów są często rozpatrywane przez sądy wojskowe, a oskarżeni nie zawsze mają dostęp do prawnika.

_ - Po pięciu latach rządów radykalnego ugrupowania religijnego Hamas w Strefie Gazy system prawa karnego na tym obszarze jest niesprawiedliwy, prawa aresztowanych często nie są przestrzegane, a siły bezpieczeństwa nadużywają władzy i pozostają bezkarne _- powiedział Joe Stork, wicedyrektor departamentu bliskowschodniego w HRW.

_ - Hamas powinien położyć kres tego typu nadużyciom. Narody Egiptu, Syrii i innych państw regionu ryzykowały życie, by obalić takie praktyki _ - dodał. HRW zaapelował do Hamasu, by zrezygnował z wykonywania kary śmierci.

Od 2007 roku, gdy Hamas objął władzę w Strefie Gazy, na śmierć zostało skazanych 40 osób; dotychczas wykonano 16 egzekucji - wynika z danych palestyńskiej organizacji pozarządowej Al-Haq, która wzywa do zniesienia kary śmierci.

HRW zwraca uwagę na przypadek Abdela Karima Szraira, który w 2008 roku został porwany przez zbrojne skrzydło Hamasu i był torturowany przez trzy tygodnie, zanim został przekazany policji. Następnie trafił do więzienia służb bezpieczeństwa, gdzie ponownie był poddawany torturom. Opierając się w części na wymuszonych torturami zeznaniach Szraira, prokurator oskarżył go o kolaborację z Izraelem. Uznany za winnego, Szrair został rozstrzelany w maju 2011 roku.

We wtorek Unia Europejska potępiła dwa wyroki śmierci wydane w Strefie Gazy we wrześniu. Na śmierć przez powieszenie został skazany młody chłopak uznany za winnego morderstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz mężczyzna oskarżony o kolaborację z Izraelem.

_ - UE uważa, że kara śmierci jest okrutna i nieludzka, nie zniechęca do popełniania przestępstw i w sposób nieakceptowalny przeczy ludzkiej godności i uczciwości _ - napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Izrael nie zapłaci żadnej ceny za pokój" _ Wszyscy chcą pokoju, jednak pod warunkiem, że to nie będzie nic kosztowało _.
Egipt otwiera przejście graniczne z Gazą Przejście graniczne w Rafah między Strefą Gazy a Egiptem będzie otwarte 12 godzin dziennie i będzie mogło przez nie przechodzić 1500 osób dziennie.
250 tys. ludzi straciło prawo pobytu w Izraelu Chodzi o prawo Palestyńczyków do stałego zamieszkania na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.
Tagi: prawa człowieka, palestyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz