Notowania

Przejdź na
hamas
16.07.2014 07:15

Strefa Gazy: Ataki izraelskie na domy przywódców Hamasu

Wyrażane są obawy, że inwazja lądowa Izraela na gęsto zaludnioną Strefę Gazy, liczącą 1,8 mln mieszkańców, jest coraz bardziej prawdopodobna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Israel Defense Forces/Flickr)

Samoloty izraelskie zbombardowały dziś w nocy dom należący do wysokiej rangi przywódcy Hamasu Mahmuda al-Zahara w mieście Gaza - poinformowali przedstawiciele armii Izraela. Atakowano też domy innych przywódców i polityków Hamasu. Hamas zapowiedział zintensyfikowanie walki.

Według służb bezpieczeństwa Strefy Gazy i świadków, w momencie ataku w domu al-Zahara nie było nikogo. Ma on ukrywać się przed izraelskimi atakami w nieznanym miejscu.

Czteropiętrowy budynek należący do al-Zahara został trafiony co najmniej dwiema rakietami. Budynek został w znacznym stopniu zniszczony; uszkodzone zostały sąsiednie zabudowania i meczet.

Izraelskie samoloty atakowały też dom w Gazie należący do innego przywódcy Hamasu Bassema Naima. Zbombardowano też dom byłego ministra zdrowia w rządzie Hamasu Fathi Hammada i deputowanego Hamasu Ismaila el-Aszkara w mieście Dżabalija na północy Strefy Gazy. Według źródeł palestyńskich, w rezultacie ostatnich ataków zginęły co najmniej 4 osoby.

Izrael wznowił we wtorek ataki lotnicze na Strefę Gazy, uzasadniając to tym, że palestyński radykalny Hamas wciąż ostrzeliwuje stamtąd państwo żydowskie. Naloty nastąpiły sześć godzin po jednostronnym przyjęciu przez Izrael egipskiej propozycji rozejmu.

We wtorek rano izraelski gabinet bezpieczeństwa, w którego skład wchodzą najważniejsi ministrowie, przyjął propozycję Kairu. Decyzję podjęto kilka minut przed godz. 8 polskiego czasu, gdy rozejm z Hamasem miał zacząć obowiązywać. Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł jednak, że jeśli radykałowie z Hamasu odrzucą ofertę zawieszenia broni i Izrael nadal będzie ostrzeliwany, wojsko rozszerzy swe operacje w Strefie Gazy.

Tymczasem zbrojne ramię Hamasu w opublikowanym komunikacie odrzuciło propozycję rozejmu oświadczając, że walka z Izraelem będzie _ jeszcze bardziej intensywna i zaciekła _.

Wyrażane są obawy, że inwazja lądowa Izraela na gęsto zaludnioną Strefę Gazy, liczącą 1,8 mln mieszkańców, jest coraz bardziej prawdopodobna.

Czytaj więcej w Money.pl
Izraelski premier: Będzie nasilenie ofensywy Rozejm w regionie trwał tylko 6 godzin. Hamas wystrzelił dziesiątki pocisków rakietowych.
Premier Izraela oskarża Hamas o porwanie _ - Naszych młodych ludzi porwali ludzie Hamasu, tego samego Hamasu, z którym Abu Mazen (prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas) podpisał porozumienie o rządzie jedności - _oświadczył Netanjahu.
Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.
Tak wygląda życie w Strefie Gazy. Zniszczyli wszystko Mieli opuścić domy do południa, a jeśli nie - życie ich rodzin mogłoby znaleźć się w niebezpieczeństwie, informowały ulotki.
Tagi: hamas, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz