Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż graniczna
03.04.2012 18:15

Straż Graniczna ujawnia: 337 tysięcy pytań o dane telekomunikacyjne

Straż Graniczna wystosowała 336,9 tys. zapytań o dane telekomunikacyjne w 2011 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

Straż Graniczna wystosowała 336,9 tys. zapytań o dane telekomunikacyjne w 2011 r. Było wśród nich 145,8 tys. wniosków dotyczących billingów oraz 141,6 tys. pytań o identyfikację abonenta.

Wcześniej - od 1 stycznia 2009 r. do 31 października 2010 r. - ogólna liczba zapytań wynosiła 298,4 tys. Billingów dotyczyło 144,9 tys. zapytań, a identyfikacji abonenta - 60,1 tys.

Rzeczniczka Straży Granicznej, Justyna Szmidt-Grzech podkreśliła, że SG może występować o dane telekomunikacyjne w celu zapobiegania lub wykrywania tych przestępstw, do których zwalczania ma ustawowe kompetencje.

Zwróciła też uwagę, że dane zawierające informacje mające znaczenie dla postępowania karnego Straż przekazuje prokuraturze. _ Materiały uzyskane w wyniku tych czynności, które nie zawierają informacji mających znaczenie dla postępowania karnego, podlegają niezwłocznemu komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu _ - podkreśliła.

W 2011 r. sądy, prokuratury, policja i służby specjalne sięgały po nasze dane telekomunikacyjne 1 856 888 razy. To o prawie pół miliona więcej niż w 2010 r., a o 800 tys. więcej niż w 2009 r.

W 2011 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o udostępnianiu organom państwa danych telekomunikacyjnych, czyli informacji, czyj jest dany numer telefonu komórkowego, wykazów połączeń, danych o lokalizacji oraz numeru IP komputera.

Lipowicz kwestionuje odpowiednie przepisy ustaw o policji, wywiadzie skarbowym, CBA, ABW, AW, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego Podkreślała ona, że służby nie muszą uzyskiwać zgody sądu na dostęp do billingów, co jest konieczne np. przy podsłuchach. Służby nie są też przy billingach związane warunkami podsłuchu, który jest możliwy tylko, jeśli _ inne środki okazały się bezskuteczne _ i może dotyczyć wyłącznie ściśle określonych przestępstw.

Lipowicz zwracała uwagę, że istotna część billingów nie podlega zniszczeniu, nawet gdy okazały się nieprzydatne. Podkreślała też, że prawo nie przewiduje wyłączeń od zasady swobodnego dostępu służb do billingów żadnej kategorii osób - choć mogą być one objęte tajemnicą adwokacką, lekarską lub dziennikarską.

Czytaj więcej o sytuacji w Straży Granicznej w Money.pl
Ich podwyżki zależą od pogody. Tak chce rząd Policjanci i żołnierze dostaną na pewno. A strażacy? Jeśli nie będzie w tym roku powodzi.
Mundurowi w akcji. Będą dalsze kontrole? _ Dzisiejszy protest na lotnisku to reakcja na brak podwyżek dla funkcjonariuszy służb mundurowych _ - mówił Robert Lis z NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Strajk na Okęciu. Sprawdź, czy polecisz Kontrola bezpieczeństwa odbywa się bez zakłóceń i jak na razie kolejki nie są dłuższe niż zazwyczaj.
Tagi: straż graniczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz