Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Straż graniczna. Nowa placówka w Olsztynie

0
Podziel się:

Pełniący w niej służbę funkcjonariusze kontrolują legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.

Straż graniczna. Nowa placówka w Olsztynie
(PIOTR NIEMIEC/East News)

Funkcjonariusze z oodziału kontrolują legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, a od 2015 roku będą także odprawiać pasażerów na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna.

Anna Mauch z warmińsko-mazurskiej straży granicznej powiedziała, że placówka straży granicznej w Olsztynie została powołana w związku z planowanym wejściem od 1 maja 2014 roku nowej ustawy o cudzoziemcach. Ustawa wprowadza ułatwienia dla cudzoziemców pracujących i studiujących w Polsce oraz chcących zalegalizować pobyt.

_ - Nowa ustawa o cudzoziemcach rozszerzy kompetencje straży granicznej i jej uprawnienia w postępowaniach administracyjnych wobec obcokrajowców. Chodzi na przykład o decyzje dotyczące nielegalnych cudzoziemców. Decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia kraju wydawała do tej pory policja, straż graniczna i wojewoda, decyzje o wydaleniu cudzoziemca wydawał wojewoda, a od 1 maja 2014 roku straż graniczna przejmie te kompetencje i będzie wydawała jeden rodzaj decyzji - o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia Polski _- podkreśliła Mauch.

Dodała, że straż graniczna będzie także wyliczać koszty wydalenia cudzoziemca z Polski. Strażnicy będą również decydować, w jaki sposób w warunkach wolnościowych zobowiązać cudzoziemca, który przebywa w Polsce nielegalnie, by opuścił kraj.

Jak wyjaśniła Mauch, cudzoziemiec nie musi być bowiem kierowany do strzeżonego ośrodka i czekać w nim na opuszczenie kraju. Straż graniczna będzie mogła zatrzymać mu jedynie dokument pobytowy oraz zabezpieczyć jego pieniądze. Strażnicy będą też określać czas zakazu wjazdu do Polski i do strefy Schengen.

Funkcjonariusze pełniący służbę w placówce straży granicznej w Olsztynie będą także odprawiać pasażerów w porcie lotniczym w Szymanach koło Szczytna. Ma ono zacząć działać w 2015 roku.

Jak podkreśliła Mauch, gdy uruchomione zostanie lotnisko w Szymanach, powstanie tam także lotnicze przejście graniczne Mazury. Obecnie zarząd samorządowej spółki nadzorującej rozbudowę i otwarcie lotniska kompletuje potrzebną dokumentację; prace budowlane mają ruszyć wiosną 2014 roku.

Służbę w nowej placówce straży granicznej w Olsztynie pełni 21 funkcjonariuszy, ostatecznie zatrudnienie znajdzie w niej 60 strażników.

Od stycznia do października tego roku straż graniczna na Warmii i Mazurach wydała ponad 300 decyzji o wydaleniu lub zobowiązaniu do opuszczenia Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Nielegalna odzież trafi do potrzebujących 4,8 tys. sztuk odzieży przejętej podczas próby przemytu do Polski przekazali podlascy celnicy Stowarzyszeniu Pomocy "Rubież". Sąd zdecydował o przepadku tego towaru; teraz ubrania trafią do potrzebujących w świątecznych paczkach.
Wielka akcja przeciwko handlarzom podróbkami Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy artykułów znanych światowych marek o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.
Przywrócono kontrolę na granicach z UE W nocy powrócili funkcjonariusze straży granicznej na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)