Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż graniczna
06.04.2012 18:49

Straż Graniczna ma nowego dowódcę

Wniosek ministra Jacka Cichockiego o zmianę na stanowisku komendanta głównego SG podpisał premier Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

Dotychczasowy komendant główny Straży Granicznej Leszek Elas został odwołany ze swojego stanowiska. Zastąpi go szef bieszczadzkiego oddziału SG Dominik Tracz - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Woźniak powiedziała, że wniosek ministra Jacka Cichockiego o zmianę na stanowisku komendanta głównego SG podpisał premier Donald Tusk.

_ - Minister podjął decyzję o zmianach, ponieważ chce, by praca i działania Straży Granicznej były bardziej zdynamizowane _ - powiedziała Woźniak. Zaznaczyła, że nowy szef SG przygotowywał koncepcję m.in. ułatwień dla kibiców w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej w czasie Euro 2012; odpowiadał też za jeden z najtrudniejszych odcinków polskiej granicy.

_ - Dowodzenie przez niego bieszczadzkim oddziałem było bardzo dobrze oceniane _ - dodała. Elas został odwołany formalnie z dniem 10 kwietnia, Tracz obejmie stanowisko dzień później.

Gen. bryg. SG Dominik Tracz urodził się 27 czerwca 1966 roku we Wschowie. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych o specjalności wojsk ochrony pogranicza oraz Uniwersytet Wrocławski.

W Straży Granicznej służy od 1991 r. - początkowo w Łużyckim Oddziale Straży Granicznej; później od 21 marca 2005 r. był zastępcą komendanta Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej, a następnie jego szefem. W październiku 2007 r. został komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

55-letni gen. bryg. SG Leszek Elas komendantem głównym Straży Granicznej był od stycznia 2008 r. Z wykształcenia jest prawnikiem, w latach 1984-1991 pracował naukowo na Uniwersytecie Gdańskim, w 1986 r. ukończył aplikację sędziowską.

Od 1991 r. był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, najpierw w Gdańsku, potem w Warszawie. Gdy pod koniec 1995 r. ówczesny szef MSW Andrzej Milczanowski ujawnił sprawę rzekomego szpiegostwa na rzecz ZSRR i Rosji ówczesnego premiera Józefa Oleksego z SLD, Elas współtworzył doniesienie MSW do prokuratury wojskowej w całej sprawie.

W 1997 r. Elas przejmował jako oficer UOP tzw. szafę Lesiaka, gdzie - krótko przed wyborami - ekipa SLD odkryła akta świadczące o inwigilacji partii opozycyjnych wobec prezydenta Lecha Wałęsy i premier Hanny Suchockiej. Potem Elas zeznawał jako świadek na procesie Lesiaka.

W 1997 r. Elas został dyrektorem zarządu śledczego UOP. W 2000 r. trafił do Straży Granicznej, gdzie służył jako dyrektor biura dochodzeniowo-śledczego. Od 2002 r. pracował w firmach telekomunikacyjnych i zajmował się bezpieczeństwem oraz ochroną informacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich podwyżki zależą od pogody. Tak chce rząd Policjanci i żołnierze dostaną na pewno. A strażacy? Jeśli nie będzie w tym roku powodzi.
Strajk na Okęciu. Sprawdź, czy polecisz Kontrola bezpieczeństwa odbywa się bez zakłóceń i jak na razie kolejki nie są dłuższe niż zazwyczaj.
Nie dostaną urlopów w czasie Euro 2012 Na mistrzostwa do Polski przyjadą funkcjonariusze służb granicznych z innych państw UE, aby pomoc w ochrony tzw. zielonej granicy.
Tagi: straż graniczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz