Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk w LOT. Prawie 90 procent związkowców opowiedziało się za protestami

0
Podziel się:

Według związkowców spółka nie może jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia.

Strajk w LOT. Prawie 90 procent związkowców opowiedziało się za protestami
(Iwanczuk/Reporter)

Blisko 90 proc. pilotów i personelu pokładowego PLL LOT opowiedziało się w referendum za strajkiem ostrzegawczym - powiedział dzisiaj rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Maciej Farski. Na razie strony usiadły do rozmów.

Ostatniego dnia marca w spółce zakończyło się referendum, w którym związkowcy wypowiadali się przez miesiąc, czy chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie może jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia. Podliczono ostateczne wyniki, z których wynika, że udział w referendum wzięło ponad 90 proc. pilotów i personelu pokładowego PLL LOT.

_ - Niemal 90 proc. opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku ostrzegawczego. Ale na razie nie ma mowy o strajku. Zaczęliśmy rozmowy z zarządem. Odnosimy takie wrażenie, że zmieniła się retoryka zarządu. Zależy nam na przyszłości tej firmy _ - powiedział w piątek Farski.

Rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała dzisiaj, że zarząd prowadzi rozmowy ze stroną związkową. - _ Nasze interesy są zbieżne. W tych rozmowach jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Związki coraz bardziej rozumieją, jak ważne i nieodwracalne zmiany zachodzą w spółce _ - zaznaczyła.

Związki zawodowe działające w PLL LOT od 8 stycznia br. prowadzą z pracodawcą mediacje w ramach sporu zbiorowego dot. jednostronnego wprowadzenia tzw. ramowych wytycznych dotyczących warunków wynagradzania pracowników spółki i jednostronnego uchylenia przez pracodawcę dotychczasowych regulacji płacowych. Ich zdaniem zgodnie z prawem w czasie sporu zbiorowego żadna ze stron nie może wprowadzać jednostronnie jakichkolwiek zmian. _ - Pracodawca nie trzyma się tego prawa. Wprowadzone nowe warunki pracy są gorsze dla wszystkich pracowników spółki, przede wszystkim zmniejszają wynagrodzenie oraz możliwości zarobkowania _ - mówił wcześniej Farski.

W odpowiedzi na te zarzuty spółka zapewniała wcześniej, że działa zgodnie z prawem, prowadzi mediacje ze związkami dotyczące zmian warunków wynagradzania pracowników.

W listopadzie 2013 r. zostały uchylone funkcjonujące dotychczas w PLL LOT: regulamin wynagradzania i regulaminy premiowania, które obowiązywały w spółce od kwietnia 2010 r. Do czasu wprowadzenia nowego regulaminu lub Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), zgodnie z prawem, zostało wprowadzone tymczasowe rozwiązanie. Zarząd spółki uchwalił _ Ramowe wytyczne dotyczące warunków wynagradzania pracowników spółki PLL LOT _.

Zgodnie z nowymi wytycznymi dla pilotów i stewardess wynagrodzenia zasadnicze zostały obniżone w stosunku do najwyższych kategorii zaszeregowania o ok. 25 proc. Proponowane stawki wynagrodzenia zasadniczego w zależności od typu samolotu i zajmowanego stanowiska wahają się od 9 945 do 15 800 zł. W dotychczas obowiązującym regulaminie stawki te wahały się od 9 495 do 22 521 zł w zależności od typu samolotu, zajmowanego stanowiska i stażu pracy pracownika. Ramowe wytyczne dot. zasad wynagradzania wyeliminowały kryterium stażu przy ustalaniu pensji zasadniczej. Jednocześnie znacznie, bo o ponad 200 proc., podniesiono stawki za każdą godzinę nalotu wykonaną ponad limit w ciągu miesiąca.

W ubiegłym tygodniu zakończył się trzydniowy strajk pilotów Lufthansy - największa akcja protestacyjna w historii niemieckich linii lotniczych. Anulowano 3,8 tys. połączeń. Negatywne skutki protestu odczuło 425 tys. pasażerów. Straty Lufthansy szacowane są na kilkadziesiąt milionów euro. Organizator strajku - Stowarzyszenie Pilotów (VC), reprezentujące interesy 5,4 tys. pilotów - domaga się podwyżki płac o 10 proc. oraz przywrócenia przywilejów emerytalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Klienci Rainbow Tours polecą Dreamlinerem Zgodnie z podpisaną umową, począwszy od listopada tego roku, rejsy będą wykonywane z Warszawy bezpośrednio do Bangkoku, meksykańskiego Cancun i Varadero na Kubie - raz w tygodniu.
LOT chwali się zyskiem. "Efekt dreamlinera" Mimo straty na działalności podstawowej - transporcie pasażerów, polski przewoźnik po raz pierwszy od 5 lat zakończył rok z zyskiem. W 2013 roku firma zarobiła 26 milionów złotych.
Loty na trasie Warszawa-Niemcy odwołane Z powodu strajku pilotów w Niemczech, odwołano loty między Warszawą a Frankfurtem i Monachium. W sumie nie będzie 3,8 tys. lotów.
Rodziny pasażerów domagają się informacji Niektórzy krewni chińskich pasażerów odmawiają zaakceptowania malezyjskiej wersji wydarzeń i oskarżają władze Malezji o ukrywanie informacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)