Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk pielęgniarek z Brzegu zakończony. 100 zł podwyżki

0
Podziel się:

Pracownice szpitala we wstępnych rozmowach żądały 500 zł podwyżki, potem - 300 zł.

Strajk pielęgniarek z Brzegu zakończony. 100 zł podwyżki
(Igorvoronchikhin/Dreamstime)
bEEqPuHp

Pielęgniarki z Brzeskiego Centrum Medycznego, które od pierwszych dni marca prowadziły strajk okupacyjny, zakończyły protest, po tym jak dostały 100 zł podwyżki do pensji zasadniczej. Zapowiedziały, że do rozmów o dalszych podwyżkach wrócą po wyborze nowego dyrektora szpitala.

Szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Brzeskim Centrum Medycznym (BCM) Bożena Kowalkowska powiedziała, że zawarte porozumienie dotyczące 100 zł podwyżki od 1 kwietnia nie w pełni satysfakcjonuje protestujące, ale po 23 dniach strajku okupacyjnego prowadzonego w szpitalu nastąpiło _ zmęczenie materiału _.

Zaznaczyła, że podczas rozmów z udziałem mediatora uzgodniono, iż rozmowy z nowym dyrektorem placówki (ma rozpocząć pracę 1 maja) w sprawie dalszych podwyżek odbędą się nie później niż 31 sierpnia.

bEEqPuHr

Pracownice szpitala we wstępnych rozmowach żądały 500 zł podwyżki, potem - 300 zł. Argumentowały, że ich pensje nie wzrosły od sześciu lat. Ich żądania nie zostały zaakceptowane. Dyrekcja proponowała premie motywacyjne w wysokości 10 proc., a potem 50 zł do pensji.

W ramach prowadzonego od początku marca protestu pielęgniarki najpierw odeszły na dwie godziny od łóżek, a potem zaczęły strajk okupacyjny w szpitalu, zmieniając się co 12 godzin. Zorganizowały też manifestację, która przeszła pod starostwo.

Kowalkowska dodała, że z nowym dyrektorem BCM pielęgniarki będą chciały rozmawiać nie tylko o podwyżkach, ale też zmianach w regulaminie płac i np. dodatkach za podnoszenie kwalifikacji.

Starosta brzeski Maciej Stefański uznał, że jest zadowolony z rozwiązania konfliktu i zawarcia kompromisu. Przekonywał, że choć uważał, iż pielęgniarkom należy się podwyżka, to szpitala _ nie stać na tak duży wzrost wynagrodzeń, jakiego początkowo się domagały _. Dodał, że na wynegocjowaną podwyżkę w budżecie placówki musi się znaleźć dodatkowe 300 tys. zł. _ - Zgadzając się na nią trochę "poszliśmy po bandzie", ale mam nadzieję, że damy radę. Liczę też na plan naprawczy nowego dyrektora _ - powiedział Stefański.

bEEqPuHx

_ Placówka w tym roku się nie zbilansowała, a starostwo musi dołożyć 250 tys. zł _ - mówił Stefański wcześniej.

Brzeskie Centrum Medyczne jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Według Kowalkowskiej w BCM pracuje 180 pielęgniarek i położnych, a średnia ich pensja to 1,8 tys. zł netto.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna grupa grozi rządowi. Zastrajkują? Chcą zmiany przepisu według którego, dyrektorzy szpitali będą mogli ustalać ile pielęgniarek zatrudnić.
Nowe przepisy dotyczące pracy pielęgniarek Pielęgniarki krytykują nowe przepisy, a resort w poniedziałek ma rozważyć, czy nie przesunąć tego terminu.
Chcą wyższych zasiłków. Rząd ustąpi? Przed Sejmem i w Sejmie kolejny dzień protestują rodzice niepełnosprawnych dzieci i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych.
bEEqPuHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)