Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Memoriał celem ataków Kremla. "Putin chce kontrolować przeszłość"

0
Podziel się:

Prezydent Władimir Putin chce wzmocnić swą kontrolę nad teraźniejszością i przyszłością Rosji, uciszając głos tej organizacji w sprawie przeszłości kraju.

Stowarzyszenie Memoriał celem ataków Kremla. "Putin chce kontrolować przeszłość"
(PAP/EPA)

Atak władz Rosji na organizację Memoriał, broniącą praw człowieka i badającą zbrodnie stalinowskie, jest sumą najbardziej nagannych dążeń - pisze _ Financial Times _. Według gazety Kreml chce kontrolować przeszłość - i przez to przyszłość - Rosji.

Jak ocenia _ FT _ w artykule redakcyjnym, atak na Memoriał potwierdza słowa George'a Orwella: _ kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, a kto rządzi teraźniejszością, ten ma władzę nad przeszłością _. Memoriał - przypomina _ FT _ - to w pierwszym rzędzie organizacja, która _ stara się upamiętnić tych, którzy zostali zabici, uwięzieni, wysłani do obozów pracy i wygnani za czasów komunistycznych _.

Prezydent Władimir Putin _ chce wzmocnić swą kontrolę nad teraźniejszością i przyszłością Rosji, uciszając głos tej organizacji w sprawie przeszłości kraju _ - dodaje dziennik. Przypomina między innymi, że to z inicjatywy Memoriału w Moskwie stanął pomnik pamięci ofiar gułagu; jest to kamień z Wysp Sołowieckich, _ który stoi teraz w pobliżu moskiewskiej siedziby KGB - dawnego pracodawcy Putina _.

_ Celem Putina i jego ideologów nie jest całkowita rehabilitacja Stalina. Obawiają się jednak oni przywiązania Memoriału do prawdy historycznej tak samo, jak nie lubią ujawniania (przez tę organizację) naruszeń praw człowieka w dzisiejszej Czeczenii _ - podkreśla _ FT _. Działalność Memoriału pokazuje bowiem _ niebezpieczeństwo, widoczne w Rosji od czasów Iwana Groźnego - skoncentrowania zbyt wielkiej władzy w rękach jednego człowieka i jego popleczników _.

_ Nic nie ilustruje lepiej zanikającej pod rządami Władimira Putina przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego niż ofensywa władz przeciwko Memoriałowi _ - uważa _ Financial Times _. I podsumowuje: _ presja na Memoriał wskazuje na pogardę dla wspólnych wartości ludzkich. Atak na organizację i jej działalność reasumuje to, co najbardziej naganne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel do Putina: Wycofajcie broń z Ukrainy - _ Zabiegamy nadal o dialog z Rosją. Sankcje nie wykluczają dialogu _ - powiedziała Merkel.
Tranzyt gazu przez Ukrainę? "Wciąż problem" _ Co się tyczy przyszłości eksportu rosyjskiego gazu do Europy, problem tranzytu przez Ukrainę wciąż istnieje _.
Putin na 62. urodziny wziął urlop i poleciał... Las i dzikie zwierzęta - tak prezydent Rosji zamierza spędzić ten dzień.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)