Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA - Afganistan. Będą rozmowy z talibami?

0
Podziel się:

Władze afgańskie wyraziły sprzeciw wobec planów bezpośrednich rokowań między Amerykanami a talibami i zapowiedziały, że strona afgańska nie będzie w nich uczestniczyć, dopóki nie będzie to proces pokojowy, któremu w pełni przewodzą Afgańczycy.

Stosunki USA - Afganistan. Będą rozmowy z talibami?
(freefotouk/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Amerykański Departament Stanu zdementował informacje o planowanych na najbliższe dni rozmowach między przedstawicielami USA a afgańskimi talibami w stolicy Kataru, Dausze, gdzie talibowie otworzyli biuro.

Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Jennifer Psaki oświadczyła, że _ informacje na temat planowanego spotkania są nieprecyzyjne _, i dodała, że _ nigdy nie potwierdzono oficjalnie _ spotkania przedstawicieli USA i talibów w Dausze.

_ - W dalszym ciągu koordynujemy kolejne kroki z afgańskim rządem i Wysoką Radą Pokoju _, _ gremium powołanym przez prezydenta Hamida Karzaja do reprezentowania władz Afganistanu na rozmowach z talibami _ - powiedziała Psaki, którą cytuje agencja AFP.

Wczoraj agencja Reutera informowała, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela władz USA, że już za dwa dni w stolicy Kataru mają odbyć się rozmowy między przedstawicielami USA a talibami. Miałyby one utorować drogę do oficjalnych negocjacji pokojowych pomiędzy rządem Afganistanu i talibami.

Jednak Psaki sprecyzowała, że specjalny amerykański wysłannik do Afganistanu i Pakistanu James Dobbins, który wczoraj miał się udać do obu tych krajów przez Ankarę i Dauhę, _ obecnie nadal znajduje się w Waszyngtonie _.

Władze afgańskie wyraziły sprzeciw wobec planów bezpośrednich rokowań między Amerykanami a talibami i zapowiedziały, że strona afgańska nie będzie w nich uczestniczyć, dopóki nie będzie to proces pokojowy, któremu w pełni przewodzą Afgańczycy.

Wcześniej rzecznik Karzaja mówił, że prezydent postanowił zawiesić rozmowy na temat paktu bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Rozpoczęte w tym roku negocjacje miały na celu określenie zasad amerykańskiej obecności wojskowej w Afganistanie w nadchodzących latach.

Wczoraj NATO, zgodnie z decyzją szczytu w Chicago, ogłosiło formalne przekazanie siłom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo w całym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie będą negocjować z talibami Chodzi o spotkanie dwóch stron, przedstawicieli USA i talibów, które utorowałoby drogę do oficjalnych negocjacji pokojowych pomiędzy rządem Afganistanu i talibami.
Giną kolejni żołnierze. Talibowie w natarciu 28 kwietnia talibowie zadeklarowali podjęcie wiosennej ofensywy zaznaczając, iż będzie ona skierowana przeciwko zagranicznym bazom wojskowym.
Talibowie grożą dalszymi zamachami. Gdzie? Rząd tego państwa nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z talibami w stolicy Kataru w Dausze - zapowiedział dzisiaj urząd prezydenta Hamida Karzaja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)