Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Afganistan. Ta "pomyłka" jeszcze bardziej je pogorszy

0
Podziel się:

4-letni afgański chłopiec został omyłkowo zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Dowództwo NATO wszczęło śledztwo w tej sprawie.

Stosunki USA-Afganistan. Ta "pomyłka" jeszcze bardziej je pogorszy
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)

Do incydentu doszło w prowincji Helmand na południu Afganistanu w czasie prowadzenia operacji przez amerykańskich żołnierzy. Przedstawiciele lokalnych władz informują, że panowała wówczas bardzo zła widoczność. Żołnierze mieli otworzyć ogień do 4-latka, omyłkowo biorąc go za wroga. Dowództwo NATO poinformowało, że sprawa zostanie dokładnie zbadana.

Rzecznik afgańskiego prezydenta przypomniał, że Kabul od wielu tygodni domaga się wstrzymania przez Amerykanów wszelkich operacji wojskowych w Afganistanie. Sprawa jest o tyle poważna, że afgański prezydent Hamid Karzaj wstrzymuje się z podpisaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między Kabulem a Waszyngtonem. Czyni to nawet wbrew woli miejscowych parlamentarzystów. Podpisanie umowy jest z kolei warunkiem rozpoczęcia w przyszłym roku nowej misji NATO w Afganistanie.

Relacje afgańskiego prezydenta z Amerykanami od kilku lat pogarszają się, ale eksperci twierdzą, że tak źle nie było od czasu wyzwolenia Afganistanu z rąk talibów.

W ostatnich dniach kancelaria afgańskiego prezydenta poinformowała m.in., że wypuści na wolność kilkudziesięciu więźniów, przetrzymywanych przez Amerykanów w bazie w Bagram. NATO twierdzi, że osoby te są terrorystami, a dowody na przestępczą działalność przedstawił także afgański wywiad.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy atak na bazę w Afganistanie Grupa zamachowców-samobójców zaatakowała bazę USA w rejonie Torkham w Afganistanie - poinformowały lokalne władze. Nie wiadomo, jakie są straty.
Zamach na gubernatora. Żołnierze nie żyją Wybuch bomby mieście Kalat, stolicy prowincji Zabul w południowo-wschodnim Afganistanie, zabił trzech żołnierzy USA i trzech cywilów.
"Misja w Afganistanie jest niedorzeczna" USA i ich sojusznicy w NATO przygotowują się do ostatecznego wycofania międzynarodowych sił z Afganistanu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)