Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Turcja-Syria. Rosja odradza rozmieszczanie rakiet przy granicy

0
Podziel się:

Militaryzacja granicy turecko-syryjskiej to niepokojący znak - stwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych.

Stosunki Turcja-Syria. Rosja odradza rozmieszczanie rakiet przy granicy
(redstone.army.mil/Wikipedia)
bECGtoSZ

Rosja odradza Turcji rozmieszczanie rakiet Patriot wzdłuż granicy z Syrią i zachęca Ankarę do szukania politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu - poinformował w rzecznik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Aleksandr Łukaszewicz.

Zdaniem Łukaszewicza rozmieszczenie Patriotów _ nie sprzyjałoby stabilności regionu _. - _ Militaryzacja granicy turecko-syryjskiej to niepokojący znak _ - powiedział Łukaszewicz, komentując prośbę o system rakietowy Patriot, z którą wczoraj Ankara zwróciła się do NATO, by chronić kraj przed ostrzałem rakietowym.

_ - Nasza rada dla tureckich kolegów jest zupełnie inna: niech wykorzystują swój potencjał wpływu na syryjską opozycję, by jak najszybciej rozpocząć wewnątrzsyryjski dialog, a nie prężą muskuły poprzez nadawanie sytuacji niebezpiecznego obrotu _ - dodał.

bECGtoTb

Rzecznik rosyjskiego MSZ powiedział też, że Moskwa czeka na odpowiedź partnerów z NATO w sprawie tureckiej prośby.

Wczoraj sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapewnił, że Sojusz _ podejmie decyzję bez zwłoki _, a ambasadorzy NATO spotkali się, by rozpatrzyć turecki wniosek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m77898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;turcja;doatanie;od;nato;rakiety,239,0,1201391.html) *Poprosili NATO o rakiety. Dostaną je * Berlin wyśle nad granicę z Syrią dwie jednostki Patriotów z obsługą liczącą maksymalnie 170 żołnierzy. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych tłumaczyło, że wsparcie ze strony Sojuszu jest potrzebne ze względu na trwający kryzys w Syrii, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Turcji.

Oprócz USA, tylko Niemcy i Holandia dysponują najnowocześniejszą wersją systemu rakietowego Patriot, pozwalającą na zwalczanie zarówno samolotów jak i rakiet.

bECGtoTh

Rosja jest wieloletnim partnerem syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada i wbrew zachodniej krytyce wciąż dostarcza mu broń. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja wraz z Chinami zablokowała już trzy proponowane przez państwa Zachodu rezolucje, które miały wywrzeć presję na reżim w Damaszku.

Rząd w Ankarze zaniepokojony jest mnożącymi się w regionie przygranicznym incydentami, będącymi następstwem syryjskiej wojny domowej. Turcja zwiększyła swą obecność wojskową wzdłuż granicy z Syrią i odpowiada ogniem, gdy na jej terytorium spadają pociski artyleryjskie, do czego dochodzi regularnie podczas walk wojsk syryjskich z przeciwnikami reżimu.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja prosi NATO o pomoc. Chodzi o Syrię Ankara chce rozmieszczenia systemów obrony przeciwrakietowej Patriot wzdłuż jej granicy z Syrią.
Triumfalny pochód rebeliantów. Zajęli już... - Nie jest możliwa weryfikacja tych doniesień - zastrzega agencja informacyjna, która przekazała informację.
Wojna przekroczy granicę? Gwałtowny ostrzał Ostrzał z myśliwca spowodował ucieczkę wielu mieszkańców miasta przez oddaloną o około 10 metrów granicę turecko-syryjską.
bECGtoTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)