Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Turcja-Syria. NATO utrzyma swoje rakiety na niespokojnej granicy?

0
Podziel się:

Pierwotnie zainstalowane na początku 2013 roku rakiety miały zostać na granicy przez dwanaście miesięcy.

Stosunki Turcja-Syria. NATO utrzyma swoje rakiety na niespokojnej granicy?
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bFeYQatN

Turcja poprosiła NATO o przedłużenie stacjonowania baterii przeciwlotniczych pocisków kierowanych Patriot w pobliżu jej granicy z Syrią - poinformował dziś przedstawiciel tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Na zdjęciu sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen

Wniosek w tej sprawie, wysłany przez Ankarę do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, zostanie rozpatrzony przez Niemcy, Holandię i USA - czyli trzy państwa, które na początku bieżącego roku na prośbę Turcji zainstalowały na jej terytorium po dwie baterie rakiet Patriot. Miały one stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym atakiem syryjskich pocisków balistycznych. Pierwotnie zakładano, że okres ich stacjonowania trwać będzie rok.

bFeYQatP

W trakcie trwającej od marca 2011 roku zbrojnej rebelii przeciwko reżymowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada niejednokrotnie dochodziło do zażartych walk tuż przy liczącej 900 kilometrów długości granicy Syrii z Turcją. Zdarzały się też przypadki transgranicznego ostrzału, powodującego ofiary śmiertelne.

Rakiety Patriot są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych.

W rozmowie z Reuterem przedstawiciel tureckiego MSZ powiedział, że oczekuje zaakceptowania prośby Turcji przez jej sojuszników.

Czytaj więcej w Money.pl
Interwencja wojskowa w Syrii jest możliwa? Interwencja zbrojna w ogarniętej wojną domową Syrii miałaby nieprzewidywalne konsekwencje dla całego regionu - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
Spotkanie syryjskiej opozycji. Będzie zgoda? Chodzi o próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2.
NATO potępia zamach na uczniów i studentów Zamachowiec wysadził się w powietrze w autobusie komunikacji miejskiej w Wołgogradzie. W ataku zginęło sześć osób oraz zamachowiec.
bFeYQauq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)