Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Turcja-Izrael. Komandosi przed sądem

0
Podziel się:

Sąd złoży w Interpolu wniosek o wystawienie międzynarodowego nakazu aresztowania wobec czterech byłych przedstawicieli izraelskiego wojska, którzy od 2012 roku są zaocznie sądzeni w Turcji.

Stosunki Turcja-Izrael. Komandosi przed sądem
(kIMDARam/Flickr)

Turecki sąd karny nakazał dziś aresztowanie byłych szefów armii Izraela za atak komandosów z tego kraju na flotyllę statków płynących do Strefy Gazy w 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu obywateli Turcji.

Sąd złoży w Interpolu wniosek o wystawienie międzynarodowego nakazu aresztowania wobec czterech byłych przedstawicieli izraelskiego wojska, którzy od 2012 roku są zaocznie sądzeni w Turcji. Poinformował o tym rzecznik wpływowej organizacji pozarządowej o nazwie Fundacja Pomocy Humanitarnej (IHH) Serkan Nergiz.

IHH uważana jest za zbliżoną do władz tureckich. To właśnie ta organizacja wyczarterowała statek, który został zaatakowany przez Izrael.

_ Sąd wydał nakaz aresztowania podejrzanych _ - podkreślił Nergiz z IHH. Wyjaśnił, że chodzi o byłego szefa izraelskiego sztabu generalnego gen. Gabiego Aszkenazego, byłego szefa wywiadu wojskowego Amosa Jadlina, a także dawnych szefów sztabu marynarki wojennej i lotnictwa.

Turecki wymiar sprawiedliwości oskarża ich o _ potworne morderstwa i tortury _.

31 maja 2010 roku na wodach międzynarodowych izraelscy komandosi zaatakowali statek _ Mavi Marmara _, który w składzie Flotylli Wolności próbowała przełamać blokadę Strefy Gazy. Zginęło dziewięciu tureckich aktywistów, a kilkudziesięciu propalestyńskich działaczy zostało rannych. Flotylla miała dostarczyć do Strefy Gazy 10 tys. ton pomocy humanitarnej.

Incydent z Flotyllą Wolności doprowadził do załamania się stosunków turecko-izraelskich, które były napięte od izraelskiej operacji zbrojnej w Strefie Gazy z grudnia 2008 roku i stycznia 2009 roku. Graniczący z Syrią Izrael i należąca do NATO Turcja niegdyś dzieliły się informacjami wywiadowczymi i przeprowadzały wspólne ćwiczenia wojskowe. Współpracy tej zaniechano od czasu ataku na flotyllę.

Od kilku miesięcy Izrael i Turcja prowadzą rozmowy w sprawie wypłaty odszkodowań rodzinom ofiar izraelskiego ataku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wypłacą 20 mln dolarów odszkodowania? Premier Izraela niespodziewanie wycofał się z oferty wypłaty 20 mln dolarów odszkodowania rodzinom ofiar izraelskiego ataku na turecki statek z pomocą dla Strefy Gazy w 2010 r.
Wybory w Turcji. Ważny test dla Erdogana Dla konserwatywnego rządu premiera Erdogana, rządzącego niepodzielnie Turcją od 2002 roku, głosowanie ma charakter referendum.
Piloci walczą o zaległe wynagrodzenia Piloci i członkowie personelu wojskowych śmigłowców ratunkowych łącznie złożyli 42 pozwy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)