Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
31.08.2014 19:45

Stosunki Syria - Izrael. Dron z Syrii wleciał na terytorium Izraela

Nie wiadomo, czy maszyną sterowali żołnierze prezydenta Baszara al-Asada czy walczący z nimi islamiści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Armia Izraelska)
Dron został zestrzelony przez izraelskie wojsko

Izraelska armia zestrzeliła drona, który wtargnął w izraelską przestrzeń powietrzną od strony Syrii. Nie wiadomo, czy maszyną sterowali żołnierze prezydenta Baszara al-Asada czy walczący z nimi islamiści. Tymczasem Amerykanie zbombardowali pozycje islamistów w Iraku przy granicy z Syrią i pospieszyli na ratunek szyickiej mniejszości, okrążonej przez radykałów.

Izraelska armia poinformowała, że maszyna wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną od strony Wzgórz Golan i że została zestrzelona rakietą Patriot. Izraelczycy twierdzą, że samolot posiadał oznaczenia syryjskiej armii.

Nie wiadomo jednak, czy sterowali nią żołnierze, czy też została ona skradziona przez islamistów. W ostatnich dniach bojownicy z Państwa Islamskiego przejęli bowiem kontrolę nad bazą lotniczą Tabka na północy Syrii i zagarnęli specjalistyczny sprzęt wojskowy.

Wciąż też nie wiadomo, co dzieje się z ponad 40 żołnierzami sił pokojowych ONZ z Fidżi, którzy stacjonowali na Wzgórzach Golan i zostali porwani przez fanatyków z Frontu Al-Nusra. Inni żołnierze, Filipińczycy, którzy zostali okrążeni przez islamistów, uciekli na stronę izraelską.

Walki nie ustają też na granicy syryjsko-irackiej. Amerykańskie lotnictwo zbombardowało w nocy pozycje bojowników Państwa Islamskiego niedaleko strategicznej tamy w Mosulu. Amerykanie zrzucili także pomoc humanitarną dla szyitów, mieszkających w mieście Amerli, które zostało okrążone przez fanatyków. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, irackiej armii udało się dzisiaj przejąć kontrolę nad tym miejscem i wygnać stamtąd fanatyków.

Wojna domowa w Syrii trwa już od 3,5 roku. Głównym przeciwnikiem prezydenta Baszara al-Asada są teraz islamiści z Frontu Al-Nusra oraz Państwa Islamskiego. Ci ostatni aktywnie walczą też po drugiej stronie granicy w Iraku. W ostatnich miesiącach przejęli kontrolę nad większością miast na północy Iraku i ogłosili powstanie islamskiego kalifatu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m309626.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/terroryzm;w;syrii;syria;gotowa;na;wspolprace;w;walce;z;panstwem;islamskim,72,0,1605192.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd Syrii wypowiada wojnę terrorystom Zdaniem szefa syryjskiej dyplomacji same ataki z powietrza nie wystarczą, by skutecznie rozprawić się z Państwem Islamskim. Mualim powiedział też, że kraje sąsiednie muszą wymieniać informacje wywiadowcze z Syrią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m260674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;panstwo;islamskie;zajelo;wazna;baze;wojskowa;na;polnocy,70,0,1604934.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krwawe walki w Syrii. Zginęło pół tysiąca ludzi Ofensywa Państwa Islamskiego na bazę Al-Tabaka, położoną w odległości ok. 45 km od miasta Ar-Rakka, które jest całkowicie pod kontrolą ekstremistów, rozpoczęła się w zeszłym tygodniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/m317149.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;w;kurdystanie;na;miejsce;dotarl;samolot;z;polska;pomoca,21,0,1601301.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska pomoc dotarła na północ Iraku - _ Transport obejmował między innymi namioty, żywność, koce, łóżka polowe, śpiwory, artykuły pierwszej pomocy _ - tłumaczy wiceszef MSZ.
Tagi: wojna w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz