Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja - Gruzja. Jakie oceny negocjacji pokojowych?

0
Podziel się:

Dziś w Genewie odbyła się kolejna tura negocjacji gruzińsko-rosyjskich.

Stosunki Rosja - Gruzja. Jakie oceny negocjacji pokojowych?
(miss_rubov/CC/flickr)

Gruzja zaapelowała w Genewie o zwiększenie obecności obserwatorów międzynarodowych wzdłuż linii rozejmu po konflikcie gruzińsko-rosyjskim w roku 2008. Dziś w Genewie odbyła się kolejna tura negocjacji gruzińsko-rosyjskich.

Główny gruziński negocjator, wiceminister spraw zagranicznych Dawid Zalkaliani skrytykował szereg przypadków pogwałcenia rozejmu przez Rosję i dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Abchazję i Osetię Południową. Oba te regiony po kilkudniowym konflikcie w sierpniu 2008 roku między Moskwą a Tbilisi ogłosiły niepodległość, którą uznała Rosja, a w ślad za nią Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Południową i Abchazję za ziemie okupowane przez Federację Rosyjską.

Zalkaliani powiedział po zakończeniu dwudniowych rozmów w Genewie, że _ najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Gruzji byłoby wyrzeczenie się przez Moskwę jednostronnego użycia siły, jak to uczyniło Tbilisi _. W listopadzie roku 2011 ówczesny prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zadeklarował, że Gruzja nie użyje siły, by przywrócić kontrolę nad Osetią Południową i Abchazją.

Delegacja gruzińska zapowiedziała, że szczegóły dotyczące swych sugestii przedstawi podczas kolejnego spotkania w Genewie, które ma się odbyć w marcu.

Przedstawiciele ONZ, UE i OBWE - rozmowy w Genewie toczą się pod egidą tych organizacji - ocenili, że sytuacja w regionie pozostaje _ stosunkowo spokojna _, niemniej i oni, podobnie jak delegacja gruzińska, skrytykowali zasieki na granicy administracyjnej między Osetią Południową a pozostałą częścią Gruzji, które buduje rosyjskie wojsko. Delegacja rosyjska odwołała, jak pisze AFP, planowaną konferencję prasową po rozmowach.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki ofiar po starciach w Sudanie Szef misji pokojowych ONZ wyjaśnił, że informacje te pochodzą ze szpitali w Dżubie, ale na razie nie jest w stanie potwierdzić tego bilansu, gdyż wczoraj wybuchły kolejne starcia.
Najpierw zawieszenie broni. Potem rozmowy Szef ONZ zaapelował do wszystkich państw, które mają wpływ na strony konfliktu, by domagały się wstrzymania wrogich działań.
Most powietrzny z pomocą dla zimową dla uchodźców w Kurdystanie Most powietrzny został uruchomiony z kilkudniowym opóźnieniem, ponieważ burze śnieżne w tym regionie uniemożliwiały loty samolotów w ostatnich kilku dniach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)