Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-litwa
11.11.2013 13:44

Stosunki Polski z Litwą. Premier o konieczności ich rozwoju

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius złożył życzenia szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi z okazji Święta Niepodległości i wyraził przekonanie o konieczności dalszego rozwoju przyjaznych stosunków dwustronnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius złożył życzenia szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi z okazji Święta Niepodległości i wyraził przekonanie o konieczności dalszego rozwoju przyjaznych stosunków dwustronnych.

_ - Jestem przekonany, że intensywne i przyjazne stosunki między naszymi państwami będą się rozwijały, a wzajemne zrozumienie przyczyni się do urzeczywistnienia nie tylko dwustronnych, ale też europejskich celów _ - napisał w liście Butkeviczius. Dzisiaj po południu w warszawskich obchodach 95. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości weźmie udział prezydent Litwy Dalia Grybausakite.

W ubiegłym roku litewska prezydent złamała kilkuletnią tradycję i nie pojechała do Warszawy 11 listopada. Swoją nieobecność tłumaczyła _ pilnymi kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną _, ale jak wskazywali wówczas obserwatorzy był to wyraz napiętych stosunków dwustronnych spowodowany różnicą oceny sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Polacy na Litwie krytykowali i dotychczas krytykują ustawę o oświacie, która w ich ocenie zagraża polskiemu szkolnictwu w tym kraju, domagają się oryginalnej pisowni ich nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic. Tymczasem litewskie władze obawiają się, że wszystko to może zagrozić tożsamości narodowej Litwinów.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski odbywają się też na Litwie. Jak co roku, w poniedziałek w południe czasu miejscowego (o godz. 11 czasu polskiego), przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, a także polskich organizacji społecznych, uczniowie polskich szkół, kombatanci, harcerze złożyli kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie przy płycie marszałka Józefa Piłsudskiego.

W południe na Rossę dotarli też uczestnicy XIX Sztafety Niepodległości Dyneburg-Zułów-Rossa. W ciągu trzech dni uczestnicy sztafety - młodzież z Wileńszczyzny i Polski - pokonali 210 kilometrów z Dyneburga do Wilna, nawiązując do szlaku polskich bojów o niepodległość i granice, które toczono na terenie Wileńszczyzny w latach 1918-1920, od Kampanii Łatgalskiej po walki o Wilno. Uczestnicy sztafety odwiedzili miejsca pamięci narodowej: polskie cmentarze wojskowe w Duksztach Ignalińskich, Nowych Święcianach i Święcianach.

Uroczyste akademie i koncerty w ciągu ostatnich kilku dni odbyły się praktycznie we wszystkich miejscowościach Wileńszczyzny zamieszkałej głównie przez Polaków, a także w Kownie, Poniewieżu, Kiejdanach.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska tablica obraża litewskich poległych? _ - To kolejny krok mający na celu upokorzenie litewskiej mniejszości narodowej _ - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
Tusk nie ma złudzeń. Relacje się pogorszyły Stosunki polsko-litewskie są gorsze niż jeszcze parę lat temu, uważa premier Donald Tusk. Szef rządu podkreśla, że w relacjach z naszym północno-wschodnim sąsiadem potrzeba czasu i wzajemnego szacunku.
Oceniają, że Komorowski przełamał lody Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu podsumował wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wilnie.
Tagi: stosunki polska-litwa, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz