Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-litwa
08.02.2014 12:25

Stosunki Polska-Litwa. Premier Algirdas Butkeviczius liczy na spotkanie z Tuskiem

Algirdas Butkeviczius wyraził opinię, że niektórzy politycy celowo nasilają napięcia, aby zapewnić sobie więcej poparcia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Valsts kanceleja/CC BY-SA 2.0/wikimedia commons)

_ _Życzylibyśmy sobie poprawy stosunków litewsko-polskich. Chciałbym, aby moje spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem nastąpiło możliwie najszybciej. Moi współpracownicy uzgadniają termin - powiedział Butkeviczius, pytany przez agencję podczas pobytu w Soczi.

Odmówił natomiast komentarza na temat przekazania w tym tygodniu przez delegację PiS 30 tys. złotych na opłacenie grzywny za nieusunięcie dwujęzycznych tablic - w językach polskim i litewskim - w rejonie solecznickim. Butkeviczius tłumaczył, że nie ma _ pełnych informacji _ na temat tego, kto wpłacił pieniądze.

_ - Wierzę, że sąsiedzkie stosunki powinny być ciepłe. Mamy wspólne projekty strategiczne i powinniśmy mieć lepsze relacje z sąsiadami. Naturalnie, nie musimy niczego poświęcać. Rozwiążemy te kwestie kanałami dyplomatycznymi _ - mówił litewski premier agencji BNS.

Wyraził też opinię, że niektórzy politycy celowo nasilają napięcia, aby zapewnić sobie więcej poparcia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie sprecyzowano, kogo miał na myśli.

Rzeczniczka polskiego rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że żadna oficjalna prośba o spotkanie ze strony litewskiej nie dotarła jeszcze do premiera Tuska, ale - jak zaznaczyła - premier chętnie spotka się z szefem litewskiego rządu. Przypomniała, że w poniedziałek premier spotkał się w Tallinie z szefami rządów państw nadbałtyckich, gdzie rozmawiał również z Butkevicziusem.

Pod koniec ubiegłego roku wileński sąd orzekł, że dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz ma zapłacić grzywnę w wysokości 43,4 tys. litów, czyli około 12,5 tys. euro za nieusunięcie dwujęzycznych - w językach polskim i litewskim - tablic z nazwami ulic, znajdujących się na prywatnych posesjach.

Zbiórkę pieniędzy na zapłacenie grzywny prowadzili Polacy na Litwie. Brakującą sumę w czwartek przekazali, goszczący na Litwie, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i wiceprezes partii Adam Lipiński. Pieniądze pochodzą ze składek członkowskich posłów i senatorów PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk odpowiedział na prośbę Trybunału dotyczącą OFE _ - W naszej ocenie wszystko jest zgodne z konstytucją, ale symulujemy sytuację, gdyby był inny werdykt _ - zadeklarował premier.
Na listach PO "nie będzie festiwalu celebrytów" Gdy brak ekspertów, trzeba jednak szukać _ osób popularnych w innych dziedzinach życia _.
Tusk o Trynkiewiczu. "Podsycanie histerii" _ Mamy do wykonania konkretne zadania, a do nich nie należy licytowanie się na straszenie ludzi _ - oświadczył premier.
Tagi: stosunki polska-litwa, algirdas butkeviczius, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz