Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Stosunki NATO - Rosja. Polska, Niemcy i Francja za ich rewizją

0
Podziel się:

Ministrowie podkreślili, że Ukrainę i Rosję łączą szczególne i mocne historyczne więzy, które oba kraje powinny rozwijać w warunkach dobrosąsiedzkich.

Stosunki NATO - Rosja. Polska, Niemcy i Francja za ich rewizją
(Xinhua News/East News)
bEToKuvF

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius zapowiedzieli w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Zaapelowali także o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu trzej ministrowie _ jednoznacznie potępili _ aneksję Krymu przez Rosję jako akt agresji.

Opowiedzieli się za wspólną reakcją Europy, zastrzegając, że nie pogodzą się z polityką dzielenia Ukrainy, ani też z próbami przeniesienia operacji przeprowadzonej na Krymie na inne części Ukrainy lub na teren innych krajów partnerskich w Europie.

bEToKuvH

_ - Jeśli Rosja będzie kontynuowała ten kurs, poprzemy wdrożenie nowych stanowczych kroków, włącznie z (działaniami) dotyczącymi gospodarki _ - oświadczyli szefowie dyplomacji trzech krajów.

Zapowiedzieli, że podczas rozpoczynających się we wtorek obrad ministrów spraw zagranicznych krajów NATO będą zabiegać o zapewnienie sojusznikom bezpieczeństwa. Chcą też zrewidować stosunki w Rosją _ w świetle ostatnich wydarzeń _, a równocześnie wzmocnić kontakty z partnerami, szczególnie z Ukrainą, w ramach Rady NATO-Ukraina.

_ - W celu wysłania silnego sygnału o wsparciu (dla Ukrainy), konsolidacji międzynarodowych wysiłków i omówienia niezbędnych reform, sugerujemy zwołanie konferencji dotyczącej zgromadzenia wsparcia międzynarodowego, w tym pomocy technicznej, dla Ukrainy po wyborach prezydenckich (25 maja) _ - oświadczyli ministrowie. _ - Bardzo docenilibyśmy udział Rosji _ - dodali szefowie dyplomacji.

Ministrowie podkreślili, że Ukrainę i Rosję łączą szczególne i mocne historyczne więzy, które oba kraje powinny rozwijać w warunkach dobrosąsiedzkich.

bEToKuvN

Sikorski, Steinmeier i Fabius przeprowadzą we wtorek rano rozmowy polityczne. Spodziewane jest wspólne oświadczenie dotyczące unijnej Polityki Sąsiedztwa. Ministrowie spotkali się w Weimarze w Turyngii w ramach nieformalnej platformy dialogu - Trójkąta Weimarskiego, istniejącego od 1991 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący sondaż w sprawie działań NATO Ponad trzy czwarte Niemców (77 procent) jest przeciwnych wzmocnieniu sił wojskowych na wschodnich rubieżach NATO w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję.
Zmiany kadrowe w NATO wygodne dla Rosji? Nominowanie Jensa Stoltenberga na nowego sekretarza generalnego NATO nie jest najgorszym wariantem dla Moskwy - ocenia rosyjski politolog Dmitrij Daniłow.
Rosjanie chcą przyłączenia Naddniestrza? Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca na dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że Rosja nadal stara się zdestabilizować sytuację w jego kraju.
bEToKuwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)