Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki NATO-Rosja. Sojusz chce wzmocnić siły na wschodzie

0
Podziel się:

Dziś zdecydowano się również wstrzymać współpracę z Rosją w ramach sojuszu.

Stosunki NATO-Rosja. Sojusz chce wzmocnić siły na wschodzie
(Pawel Jaskolka/REPORTER)

Władze wojskowe NATO otrzymały zadanie przeanalizowania możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej - poinformował dziś w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

_ - Władze wojskowe i poszczególne kraje NATO powinny się zastanowić, jak w tej nowej sytuacji wyrównać poziom bezpieczeństwa członków Sojuszu na całym jego terytorium _ - powiedział Sikorski, który uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, poświęconym konsekwencjom kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.

Sikorski wskazał, że wzmocniona współpraca wojskowa poszczególnych członków Sojuszu już ma miejsce. - _ Kilka krajów: Stany Zjednoczone, Dania, Wielka Brytania przerzucają dodatkowe siły powietrzne chociażby do państw bałtyckich, a zamierzają to zrobić także Niemcy i Polska. Do Polski przyleciało dodatkowy tuzin F-16 i 300 żołnierzy amerykańskich. Będziemy radzi kolejnym tego typu wizytom, a jeszcze bardziej stacjonowaniu na stałe w Polsce _ - powiedział minister.

Jego zdaniem wyrażany od dawna polski postulat, by wzmocnić stałą obecność wojskową NATO w państwach na wschodzie Sojuszu, _ jest dziś znacznie bardziej zrozumiały niż do tej pory _.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że władze wojskowe NATO mają zaproponować _ dodatkowe działania _ służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania. - _ Musimy się upewnić, że mamy aktualne plany wojskowe (na wypadek zagrożenia), zwiększyć ćwiczenia i zapewnić odpowiednie rozmieszczenie (sił) _ - oświadczył Rasmussen na konferencji prasowej.

Przypomniał, że w związku z kryzysem na Ukrainie NATO wysłało samoloty rozpoznania AWACS nad Polskę i Rumunię oraz _ więcej niż podwoiła _ liczbę samolotów uczestniczących w NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Zapowiedział też, że w przyszłości _ zobaczymy więcej ćwiczeń wojskowych _ na terytorium krajów członkowskich na wschodzie Sojuszu.

W akcie założycielskim Rady NATO-Rosja z 1997 r. Sojusz potwierdził, że _ w obecnych okolicznościach w sferze bezpieczeństwa _ będzie realizował cele kolektywnej obrony i inne misje raczej poprzez zapewnienie interoperacyjności, integrację i zdolność do wzmocnienia swych sił niż _ poprzez dodatkowe stałe stacjonowanie znaczących sił bojowych . Zdaniem Sikorskiego deklaracja ta wyrażała ówczesne intencje Sojuszu. - Intencje się zmieniają w świetle wydarzeń, a aneksja Krymu jest ważnym wydarzeniem w dziedzinie bezpieczeństwa _ - powiedział minister jeszcze przed rozpoczęciem wtorkowej Rady NATO w Brukseli.

Wstrzymano współpracę na linii NATO-Rosja

Dziś ministrowie państw NATO potwierdzili również decyzję ambasadorów sprzed miesiąca o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej między Sojuszem a Rosją, w tym w Radzie NATO-Rosja, Radzie Partnerstwa Euroatlantyckiego oraz Partnerstwie dla Pokoju.

Zastrzegli, że _ kanały komunikacji pozostają otwarte _, dlatego dialog polityczny w ramach Rady NATO-Rosja może być kontynuowany w razie konieczności na szczeblu ambasadorów i wyższym, aby umożliwić wymianę poglądów - przede wszystkim w sprawie kryzysu na Ukrainie. _ Zrewidujemy relacje z Rosją na naszym następnym spotkaniu w czerwcu _ - zapowiedzieli ministrowie państw NATO. Decyzję o zawieszeniu współpracy z Rosją ambasadorowie krajów Sojuszu podjęli już na początku marca, po wkroczeniu rosyjskich wojsk na należący do Ukrainy Półwysep Krymski. W ocenie NATO Rosja _ poważnie naruszyła zaufanie, na którym musi być oparta współpraca _.

_ - Nie możemy tolerować sytuacji, w której Rosja łamie podstawy i deklaracje, na których ta współpraca miała być oparta _ - powiedział Sikorski.

Szefowie MSZ państw NATO postanowili również wzmocnić współpracę między Sojuszem a Ukrainą. W ramach Komisji NATO-Ukraina uzgodniono podjęcie _ natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa _. Sojusz ma wspierać Ukrainę w modernizacji jej sił zbrojnych i wzmocnić biuro łącznikowe w Kijowie. Potwierdzono również plany dotyczące wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Według Sikorskiego wzmacniając współpracę NATO odwdzięcza się też Ukrainie za udział w operacjach NATO-wskich, jak KFOR na Bałkanach, ISAF w Afganistanie czy ubiegłorocznych ćwiczeniach Steadfast Jazz w Polsce i na Łotwie. _ Współpraca z Ukrainą jest dobra i będzie jeszcze zacieśniona _ - powiedział.

Sojusz zapowiedział również pogłębienie współpracy z partnerami we wschodniej Europie: Mołdawią, Armenią i Azerbejdżanem.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę? Sojusz radzi jak mocniej uderzyć w Moskwę. Tymczasem Rosjanie grożą władzom w Kijowie, że... .
Będzie rewizja stosunków na linii NATO-Rosja? Ministrowie podkreślili, że Ukrainę i Rosję łączą szczególne i mocne historyczne więzy, które oba kraje powinny rozwijać w warunkach dobrosąsiedzkich.
Litwini czują się zagrożeni działaniami Putina Po aneksji Krymu ponad połowa mieszkańców Litwy widzi zagrożenie dla niepodległości kraju - wynika z sondażu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)