Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki NATO-Rosja. Niejasne słowa prezydenta Rumunii

0
Podziel się:

Rumunia obawia się, że sąsiadująca z nią Mołdawia, a szczególnie separatystyczne rosyjskojęzyczne Naddniestrze może stać się kolejnym celem rosyjskiej agresji.

Stosunki NATO-Rosja. Niejasne słowa prezydenta Rumunii
(ec.europa.eu)

Prezydent Rumunii Traian Basescu powiedział, że z uwagi na działania militarne Rosji w ostatnich miesiącach, NATO musi przesunąć swoje aktywa militarne. Nie sprecyzował jednak, co konkretnie ma na myśli.

- _ Wykorzystam okazję, jaką jest szczyt w Hadze na temat bezpieczeństwa nuklearnego, w którym udział weźmie wielu szefów państw, i poinformuję ich o sytuacji w regionie i potrzebie przesunięcia przez Sojusz swych aktywów wojskowych z powodu militarnych działań Rosji w ostatnich kilku miesiącach _ - oznajmił rumuński prezydent przed odlotem do Holandii.

Rumunia obawia się, że sąsiadująca z nią Mołdawia, a szczególnie separatystyczne rosyjskojęzyczne Naddniestrze może stać się kolejnym celem rosyjskiej agresji. Bukareszt jest jednym z największych zwolenników zachodnich sankcji przeciwko Moskwie po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję.

Basescu zarzucił przed tygodniem Rosji tworzenie _ łańcucha konfliktów _ wzdłuż Morza Czarnego w ramach forsowanych przez prezydenta Władimira Putina planów odtworzenia dawnego ZSRR. Rumuński prezydent wyraził obawę, że sąsiednia Mołdawia znajduje się _ w poważnym niebezpieczeństwie _.

W separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, która w 1990 roku oddzieliła się od Mołdawii w reakcji na jej dążenia do połączenia się z Rumunią, stacjonuje 1500 żołnierzy rosyjskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Ambasador Polski na Łotwie dla Money.pl: "Państwa bałtyckie solidaryzują się z ideą sankcji, ale..." Jerzy Marek Nowakowski opowiada o napięciach w byłych sowieckich republikach.
Szturm Rosjan na ukraińską bazę w Teodozji. Helikoptery, wybuchy Agresorzy zatrzymali kilkudziesięciu Ukraińców i przetrzymują ich w porcie. _ Mają związane ręce i nogi _.
Wywiad USA dał się zaskoczyć Rosjanom Rosjanie mogli, dzięki wiedzy o standardowych technikach inwigilacji stosowanych przez Amerykanów, zmienić swoje metody łączności. Amerykanie nie wiedzą, jak Rosja zdołała ukryć swoje plany wojskowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)