Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki nato-rosja
10.04.2014 11:29

Stosunki NATO-Rosja. "NATO wykorzystuje ukraiński kryzys"

MSZ Rosji skarży się na sekretarza generalnego Paktu Andersa Rasmussena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sailko/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
- W ostatnim czasie sekretarz generalny NATO aktywnie wypowiada się</br>na temat Rosji, przy czym robi to w tonie konfrontacyjnym -</br> skarży się rosyjskie MSZ

Rosyjskie MSZ zarzuciło NATO, że wykorzystuje kryzys ukraiński do zwarcia szeregów w obliczu rzekomego zagrożenia dla krajów członkowskich i uzasadnienia racji bytu w 21 wieku. Główne zarzuty skierowano pod adresem sekretarza generalnego NATO Andersa Rasmussena.

_ W ostatnim czasie sekretarz generalny NATO aktywnie wypowiada się na temat Rosji, przy czym robi to w tonie konfrontacyjnym, usilnie wykorzystując retorykę czasów zimnej wojny _ - oświadczyło rosyjskie MSZ. Jako przykład przypomniało wystąpienie Andersa Fogha Rasmussena w Paryżu 8 kwietnia, gdzie mówił o transformacji NATO.

_ Stałe oskarżenia kierowane przez sekretarza generalnego NATO pod naszym adresem przekonują o tym, że Sojusz próbuje wykorzystać kryzys na Ukrainie do " _zwarcia _ szeregów _" _ w obliczu rzekomego zewnętrznego zagrożenia dla państw NATO _- podkreśla MSZ Rosji.

Zaznaczyło, że Moskwa w ostatnim czasie ani razu nie usłyszała od NATO konstruktywnego sygnału troski o normalizację sytuacji na Ukrainie _ poprzez rozpoczęcie całościowego procesu politycznego opartego na wartościach demokratycznych, poszanowaniu praw człowieka i mniejszości narodowych, co jest tak drogie samemu Rasmussenowi _.

MSZ wyraziło przekonanie, że wypowiedzi Andersa Fogha Rasmussena nie sprzyjają deeskalacji napięć wokół Ukrainy.

Rasmussen zaapelował we wtorek do Rosji, aby wycofała _ dziesiątki tysięcy żołnierzy _ skoncentrowanych na ukraińskich granicach. Według danych NATO na granicy z Ukrainą Rosja rozmieściła około 40 tys. żołnierzy. W ubiegłym tygodniu Rasmussen ocenił, że Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego ZSRR. Jego zdaniem rosyjska interwencja na wschodzie Ukrainy byłaby _ historycznym błędem _.

NATO postanowiło zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją oraz pogłębić współpracę z Ukrainą. Decyzja Sojuszu to konsekwencja kryzysu na Ukrainie i zaanektowania Krymu przez Rosję.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys na Ukrainie szansą dla Polski..." _ Polska ma szansę pokazać rządowi USA, że obie strony zyskają, jeżeli nad Wisłą zaczną stacjonować amerykańscy żołnierze _ - twierdzi ekspert.
Brytyjskie myśliwce przylecą do Polski - _ Robimy co w naszej mocy, by zapewnić naszych sojuszników w NATO, że są chronieni _ - stwierdził szef brytyjskiego MON.
Samoloty NATO są nad Polską. Monitorują kryzys na Ukrainie W ubiegłym tygodniu NATO potępiło rosyjską interwencję na Krymie i wezwało Rosję do wycofania wojsk do baz.
Tagi: stosunki nato-rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz