Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki izraelsko-palestyńskie mogą znów się pogorszyć. Izrael zaatakował

Żołnierze przebrali się za handlarzy warzywami i próbowali aresztować groźnego dżihadystę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Kilkudziesięciu Palestyńczyków zostało rannych w czasie walk na Zachodnim Brzegu Jordanu z izraelską armią. Starcia wybuchły w czasie operacji izraelskich sił specjalnych mającej na celu aresztowanie członka radykalnej organizacji Islamski Dżihad.

W nocy mieszkańcy poinformowali, że kilkugodzinne walki wybuchły, gdy izraelscy żołnierze, przebrani za handlarzy warzywami, przystąpili do aresztowania lokalnego działacza Islamskiego Dżihadu w wiosce Tamun, między Nablusem a Dżaninem, na północy Zachodniego Brzegu. Operacja, przeprowadzona przez jednostkę wyspecjalizowaną w infiltracji stref palestyńskich, wywołała gwałtowną reakcję mieszkańców, którzy obrzucili żołnierzy kamieniami.

Agencja AFP, powołując się na palestyńskie źródła bezpieczeństwa, poinformowała, że trzydziestu Palestyńczyków zostało lekko rannych w wyniku użycia przez żołnierzy kauczukowych kul. Jedna osoba została raniona ostrą amunicją. Dziesiątki osób doznały podrażnień dróg oddechowych, gdy izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego - podały te źródła. Agencja AP informuje z kolei o 10 rannych Palestyńczykach, z których niektórzy mieli zostać trafieni ostrą amunicją.

Operacje izraelskiej armii na terytoriach palestyńskich w celu schwytania bojowników są dość częste. Zazwyczaj są one jednak uzgadniane z palestyńskimi służbami bezpieczeństwa. Nietypowe jest także wykorzystanie przez izraelskie wojsko ostrej amunicji przeciwko demonstrantom; Izrael twierdzi, że ostra amunicja jest stosowana tylko w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach - zaznacza AP.

Izraelska armia poinformowała, że aresztowano _ terrorystę powiązanego z ugrupowaniem terrorystycznym Islamski Dżihad _. W czasie operacji dwóch lub trzech żołnierzy zostało rannych po obrzuceniu ich kamieniami. Nie wiadomo, ilu bojowników Islamskiego Dżihadu planowano zatrzymać.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael drażni Palestyńczyków. Złamią pokój Izrael dąży do zwiększenia osiedli w korytarzu E1 na Zachodnim Brzegu Jordanu mimo międzynarodowych protestów.
Takiego protestu w Palestynie jeszcze nie było Jusef al-Szajeb został zatrzymany na początku tygodnia przez palestyńskie władze.
Zaskakujący sondaż w Izraelu. Politycy ustąpią? Prawicowi wyborcy są gotowi poprzeć powstanie państwa palestyńskiego, w przeciwieństwie do przywódców partii, na które będą głosować w styczniowych wyborach.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz