Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael - Palestyna. Osadzeni wyjdą z więzień

0
Podziel się:

Na liście znajduje się 14 Palestyńczyków ze Strefy Gazy i 12 z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Stosunki Izrael - Palestyna. Osadzeni wyjdą z więzień
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)

Władze Izraela zatwierdziły zwolnienie z więzień pierwszych 26 Palestyńczyków. Przed rozpoczęciem wznowionych pod koniec lipca bliskowschodnich negocjacji pokojowych Izrael zgodził się na uwolnienie 104 palestyńskich więźniów.

Aktualizacja 8:37

21 więźniów z tej grupy zostało oskarżonych o zabójstwo Izraelczyków lub domniemanych palestyńskich kolaborantów. Pozostałych skazano za współudział w próbach morderstwa lub porwania. Większość z tej grupy spędziła w więzieniach 20 lat.

Izraelska służba więzienna opublikowała nazwiska w internecie wcześnie rano, zostawiając dwa dni na ewentualne odwołania. W środę w Jerozolimie ma ruszyć druga runda rozmów pokojowych. W sumie Izrael zobowiązał się do uwolnienia 104 Palestyńczyków.

Palestyńscy więźniowie są uważani w swoich społecznościach za bohaterów, ale wielu Izraelczyków postrzega ich jako terrorystów. Meir Indor, który przewodniczy stowarzyszeniu rodzin izraelskich ofiar, oświadczył, że to _ smutny dzień dla pogrążonych w bólu rodzin i izraelskiego społeczeństwa _.

_ - To nie więźniowie polityczni, to mordercy, którzy wychodzą na wolność _ - powiedziała z kolei Gila Molcho, której brat 20 lat temu został zabity. _ To mordercy, którzy będą ponownie zabijać _ - dodała.

Pozostali z grupy więźniów odsiadujących długoletnie wyroki mają być zwolnieni w dalszych etapach negocjacji.

Uwolnienie palestyńskich więźniów było warunkiem wstępnym, jaki postawił prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, przed wznowieniem rozmów pokojowych. Rząd Benjamina Netanjahu zgodził się na wypuszczenie 104 Palestyńczyków, w większości skazanych za ataki terrorystyczne na Izrael.

Pierwsza runda wznowionych negocjacji odbyła się w Waszyngtonie 30 lipca. Izraelczycy i Palestyńczycy usiedli do stołu po trzech latach, żeby spróbować wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Poprzednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Izraela nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokój w Palestynie? Ten sondaż niepokoi 55,5 proc. Izraelczyków jest przeciwnych takiemu porozumieniu pokojowemu, które oznaczałoby powrót do granic sprzed 1967 roku.
Budują wioskę dla Żydów i Palestyńczyków Nes Amim leży w Galilei. Wieś założyli przyjezdni z Europy, przejęci tragedią Holokaustu i pragnący naprawić stosunki między chrześcijanami a Żydami.
Historyczna wizyta palestyńskiej delegacji Oficjalna palestyńska delegacja złożyła dzisiaj wizytę w izraelskim parlamencie, Knesecie, i spotkała się z izraelskimi deputowanymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)