Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna. Tysiące ludzi na pogrzebie

0
Podziel się:

Politycy i media sugerują, że zamordowanie chłopca było odwetem za śmierć trzech izraelskich nastolatków, o których porwanie i zabicie władze Izraela oskarżyły dwóch członków Hamasu.

Stosunki Izrael-Palestyna. Tysiące ludzi na pogrzebie
(ISM Palestine/CC/Flickr)

Tysiące osób wzięły dziś udział w pogrzebie uprowadzonego palestyńskiego nastolatka; doszło do starć z policją. Władze Izraela wprowadziły liczne ograniczenia w ruchu w Jerozolimie Wschodniej i dostępie do meczetu Al-Aksa, mimo trwającego ramadanu.

_ - To się tak szybko nie skończy, bo wciąż próbują porywać nasze dzieci. Wczoraj miała miejsce próba uprowadzenia palestyńskiego siedmiolatka w tych okolicach. Ludziom gotuje się krew, jak o tym słyszą _ - powiedziała ciotka zabitego nastolatka, Mohammada Abu Chdeira, podczas piątkowego pogrzebu.

_ - Tak jak Mohammad Ad-Dura był twarzą drugiej intifady (palestyńskiego powstania), tak Mohammad Abu Chdeir będzie twarzą wybuchającej właśnie trzeciej intifady _ - dodała kobieta.

Do starć między Palestyńczykami a izraelską policją dochodzi regularnie od środy rano, gdy Jerozolimę obiegła wiadomość o uprowadzeniu 16-letniego Muhammeda sprzed jego domu w dzielnicy Szuafat w Jerozolimie Wschodniej. Palestyńczycy uważają, że sprawcami są izraelscy ekstremiści działający w odwecie za śmierć trzech izraelskich nastolatków.

Według doniesień lokalnych mediów ponad 170 osób zostało już rannych w starciach z policją, w tym przynajmniej troje dziennikarzy. Niepokoje przeniosły się do wielu palestyńskich dzielnic Jerozolimy oraz do Ramallah. By zapobiec dalszym palestyńskim protestom policja izraelska wprowadziła ostre ograniczenia w dostępie do Jerozolimy, Starego Miasta i meczetu Al-Aksa, jednego z najświętszych miejsc islamu.

Zazwyczaj w trakcie ramadanu ulice Starego Miasta są przepełnione muzułmanami udającymi się na modlitwę do meczetu Al-Aksa. W piątek te wąskie uliczki były pustawe; chodzili nimi tylko starsi ludzie. Policja pozwoliła na wstęp tylko mężczyznom powyżej 50. roku życia i kobietom powyżej 45 lat. Podobnie, tylko starsi Palestyńczycy z okupowanego Zachodniego Brzegu mogli wjechać w piątek do Jerozolimy.

_ - Nie ma w ogóle ludzi, tylko nieliczni turyści nieświadomi sytuacji tu się kręcą. Zwykle w piątek w ramadanie nie da się przejść, taki jest tłok _ - mówili PAP palestyńscy sklepikarze. W Jerozolimie Wschodniej rozstawiono policyjne punkty kontrolne.

Palestyński nastolatek został uprowadzony we wtorek, gdy trwały pogrzeby trzech uprowadzonych trzy tygodnie temu Izraelczyków. W środę rano izraelska policja znalazła jego zwłoki w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy. Nosiły one ślady tortur.

Politycy i media sugerują, że zamordowanie chłopca było odwetem za śmierć trzech izraelskich nastolatków, o których porwanie i zabicie władze Izraela oskarżyły dwóch członków Hamasu, Palestyńczyków z Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas zaprzeczył jakoby miał jakikolwiek związek z tą zbrodnią.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwanie nastolatków. 80 osób zatrzymanych Armia otoczyła Hebron, na południu Zachodniego Brzegu. Według mediów chłopcy - dwaj 16-latkowie i 19-latek - zaginęli w czwartek wieczorem, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon.
Stany wzywają Irael i Palestynę do pokoju 16-latek - jak się podejrzewa - padł ofiarą odwetu za śmierć trzech młodych Izraelczyków.
Palestyńczycy starli się z izraelską policją Policja znalazła zwłoki w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)