Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna. Palestyna nie uzna Izreala za kraj żydowski

0
Podziel się

Już na początku starań o zakończenie wieloletniego konfliktu Palestyny z Izraelem pojawił się poważny problem.

Stosunki Izrael-Palestyna. Palestyna nie uzna Izreala za kraj żydowski
(wikimedia.org)
bEhbTFzF

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas (na zdjęciu) powiedział, że nie uzna Izraela jako państwa żydowskiego i nie zgodzi się uznać tylko części okupowanej obecnie przez Izrael Jerozolimy Wschodniej jako stolicy państwa palestyńskiego.

Palestyńczycy obawiają się, że będą to kluczowe warunki przygotowywanego przez USA ramowego porozumienia pokojowego, które miałoby stać się podstawą do układu kończącego wieloletni konflikt z Izraelem - pisze agencja AP.

W wypowiedzi cytowanej przez palestyńską agencję prasową WAFA Abbas zaznaczył, że oparł się wywieranej przez Amerykanów presji, gdy ubiegał się w ONZ o uznanie państwa palestyńskiego, i zasugerował, że może to uczynić ponownie.

bEhbTFzH

W styczniu amerykański dyplomata Martin Indyk mówił, że w ciągu kilku tygodni USA przedstawią Izraelowi i Palestyńczykom projekt ramowego porozumienia, które może stać się podstawą do układu kończącego konflikt jeszcze w tym roku. Według AP wygląda jednak na to, że różnice w stanowiskach obu stron pozostają na razie zbyt duże, aby udało się dotrzymać pierwotny termin 29 kwietnia.

Według uczestników spotkania z Indykiem w ramach porozumienia ramowego USA proponują m.in. utworzenie nowej strefy bezpieczeństwa na granicy między Jordanią a Zachodnim Brzegiem Jordanu, uregulowanie kwestii rekompensat dla Izraelczyków mieszkających na terenach palestyńskich oraz dla palestyńskich uchodźców. Izrael byłby w dokumencie określany jako _ państwo narodowe narodu żydowskiego _, a Palestyna jako _ państwo narodowe narodu palestyńskiego _.

Według Indyka ok. 75-80 proc. żydowskich osadników pozostałoby w granicach Izraela na skutek wymiany części terytoriów. Amerykański dyplomata ocenił też, że Abbas mógłby się zgodzić, by Izraelczycy pozostawali w granicach państwa palestyńskiego jako jego obywatele.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepokoje w Strefie Gazy. Zginęli cywile Jest to pierwszy od ponad roku przypadek zabicia Izraelczyka przy granicy Strefy Gazy.
Izrael chce pokoju z Palestyną? Boją się... - _ Władze Izraela muszą doprowadzić negocjacje do końca, ponieważ obecna sytuacja zagraża przyszłości kraju _ - podkreśla izraelski minister finansów Jair Lapid.
Szef PE w ogniu krytyki za obronę Palestyny "Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają".
bEhbTFAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)