Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Iran. Są dla nich głównym zagrożeniem

0
Podziel się:

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.

Stosunki Izrael-Iran. Są dla nich głównym zagrożeniem
(Pete Souza/public domain/wikipedia)

Ustępujący premier Benjamin Netanjahu, któremu prezydent Izraela Szimon Peres powierzył misję sformowania nowego rządu, powiedział wczoraj, że głównym zadaniem jego gabinetu będzie zapobieżenie uzyskania przez Iran broni nuklearnej.

W krótkim przemówieniu po przyjęciu misji tworzenia rządu Netanjahu dodał, że Iran stanowi najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela. Wspomniał też o zagrożeniu, jakie stanowi przerzucanie nowoczesnej broni z Syrii do wspieranego przez Iran libańskiego Hezbollahu.

_ - Głównym zadaniem rządu, który powołam będzie uniemożliwienie uzyskania przez Iran broni nuklearnej. Będziemy musieli też zająć się zasobami innej śmiercionośnej broni, która jest gromadzona wokół nas i zagraża naszym miastom i obywatelom _ - powiedział Netanjahu.

Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia. Teheran odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że dąży jedynie do rozwoju energetyki atomowej.

Media europejskie, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne i wywiadowcze, potwierdziły w sobotę informacje o wtorkowym ataku izraelskiego lotnictwa na cele strategiczne w Syrii, m.in. na jadący do Libanu konwój samochodów z rosyjskimi rakietami SA-17. Dotychczas Izrael oficjalnie nie potwierdził tego ataku.

Netanjahu powtórzył ofertę rozmów pokojowych z Palestyńczykami i wezwał prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do powrotu do stołu rokowań. Rozmowy zostały przerwane przez Palestyńczyków w 2010 r. jako reakcja na kontynuowanie budowy izraelskich osiedli na terytoriach okupowanych Zachodniego Brzegu.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Izraela namawiał do ataku na Iran Były szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet, Juwal Diskin, ostro skrytykował Benjamina Netanjahu.
Najpierw zrobił to Obama, później Romney W interesie USA i Izraela leży niedopuszczenie do uzyskania przez Iran możliwości produkowania broni nuklearnej.
Zagrozili atakiem. Iran zapowiada odwet Iran odpowie z całą siłą na jakikolwiek atak na swoje terytorium - oświadczyła irańska misja przy ONZ w reakcji na wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)