Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.06.2014 06:00

Stosunki Iran - Wielka Brytania. Brytyjczycy otworzą ambasadę w Teheranie

Do jej zamknięcia doszło w listopadzie 2011 roku po napadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Rząd brytyjski otworzy zamkniętą w listopadzie 2011 r. ambasadę w Teheranie, gdy tylko będzie to praktycznie możliwe - oznajmił wczoraj w Izbie Gmin szef brytyjskiego MSZ William Hague (na zdjęciu).

Ambasada została zamknięta po napadzie na budynek i splądrowaniu go w odwecie za poparcie przez W. Brytanię międzynarodowych sankcji nałożonych na Iran.

Jest to kolejny etap normalizacji stosunków dyplomatycznych obu państw. W listopadzie ub.r. Londyn wyznaczył swego charge d'affaires ds. stosunków z Iranem, który nie rezyduje jednak w Teheranie. Duże znaczenie miał też wybór Hasana Rowhaniego na prezydenta Iranu w czerwcu ub.r. i nawiązanie rozmów ws. irańskiego programu nuklearnego.

_ Iran jest ważnym krajem w niestabilnym regionie świata. Utrzymywanie przedstawicielstw dyplomatycznych nawet w niesprzyjających warunkach jest głównym filarem globalnego brytyjskiego podejścia dyplomatycznego _ - zaznaczył Hague.

Minister odrzucił sugestie, że Londyn _ rozmiękczył _ politykę wobec Teheranu, i zaznaczył, że rząd nadal liczy, że Teheran zaprzestanie wojskowego i finansowego wspierania radykalnych, sekciarskich organizacji na Bliskim Wschodzie, takich jak Hezbollah, i zawrze międzynarodowe porozumienie ws. programu nuklearnego.

Zdaniem komentatorów zmiana jest po części skutkiem niedawnej ofensywy dżihadystów w Iraku. Tamtejszy proirański rząd Nuriego al-Malikiego jest zdominowany przez szyitów, którzy są u władzy także w Iranie. Według doniesień irańscy Strażnicy Rewolucji pracują w Iraku nad odbudową irackiej armii i tworzą paramilitarne grupy szyitów.

Kasra Nadżi z perskiego serwisu BBC sądzi, że Londyn liczy na to, że Iran wesprze zabiegi mające na celu ustanowienie w Iraku reprezentatywnego rządu, co spowoduje, że mniejszość sunnicka nie będzie się czuła wyobcowana z życia politycznego i zaprzestanie wspierania dżihadystów.

Ok. 400 obywateli brytyjskich i osób związanych z W. Brytanią walczy w szeregach dżihadystów ISIL (Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu), którzy zajęli rozległe tereny wschodniej Syrii oraz północno-zachodniego i zachodniego Iraku.

Brytyjski rząd nie planuje wojskowego zaangażowania w Iraku. Zadeklarował gotowość wysłania doradców ds. bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej.

Obecnie interesy brytyjskie w Iranie reprezentują Szwecja i Oman. Irańczycy ubiegający się o przyjazd do W. Brytanii muszą składać wnioski w Stambule lub Dubaju.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki tysięcy ludzi na ulicach Teheranu Rewolucja doprowadziła do obalenia szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego i zaprowadzenia rządów radykalnych szyitów.
Iran przekreśla szanse na pokój w Syrii Szanse na powodzenie konferencji pokojowej Genewa 2 są niewielkie, jeśli w spotkaniu nie będzie uczestniczył Iran, główny sojusznik Damaszku - ocenił wysoki rangą irański dyplomata.
Jest oświadczenie Pentagonu w sprawie Iraku Podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz