Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.10.2013 19:28

Stosunki dyplomatyczne Iran - Wielka Brytania zostaną wznowione

Wyspy powołają dyplomatę odpowiedzialnego za współpracę z Iranem, ale nie wyślą go za granicę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Wielka Brytania częściowo wznowi stosunki dyplomatyczne z Iranem, powołując dyplomatę w randze charge d'affaires odpowiedzialnego za współpracę z tym krajem - poinformował dziś szef MSZ William Hague (na zdjęciu).

Brytyjski charge d'affaires nie będzie przebywał w Iranie. _ - Będzie odpowiedzialny za wdrożenie procesu budowania relacji z Iranem, między innymi tymczasowych kroków prowadzących docelowo do ponownego otwarcia ambasad obu państw _ - powiedział Hague w wystąpieniu przed parlamentem.

Także Iran na tej samej zasadzie mianuje swego przedstawiciela dyplomatycznego w tej samej randze.

Jednocześnie Hague zastrzegł, że dalszy progres będzie zależał od tego, czy Iran dokona _ znaczących zmian _ w swoim kontrowersyjnym programie nuklearnym. Zachód podejrzewa, że Teheran buduje broń atomową, podczas gdy Iran utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

_ - Iran w dalszym ciągu nie stosuje się do sześciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i instaluje kolejne wirówki do wzbogacania uranu w swoich instalacjach nuklearnych _ - powiedział Hague. Jeśli irańska polityka atomowa nie zmieni się zasadniczo, Wielka Brytania _ będzie obstawać przy mocnych sankcjach _ - dodał.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyjął z zadowoleniem wybór Hasana Rowhaniego - uważanego za polityka umiarkowanego i pragmatyka - na prezydenta Iranu w czerwcowych wyborach, podkreślił jednak, że stosunki jego kraju z Iranem pozostają napięte z powodu zdewastowania przez islamskich radykałów ambasady brytyjskiej w Teheranie w listopadzie 2011 roku.

Napaść na brytyjską placówkę skłoniła Londyn do ewakuowania całego personelu dyplomatycznego z Teheranu oraz zamknięcia wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych. Brytyjski MSZ nakazał jednocześnie wszystkim irańskim dyplomatom, aby opuścili Wielką Brytanię.

Czytaj więcej w Money.pl
Irański dysydent na 6 lat trafi do więzienia Mehdi Chazali został skazany na pięć lat za spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i na rok za szerzenie propagandy przeciwko systemowi władzy - podaje półoficjalna agencja FARS.
Zabraknie im energii? Rezerwy spadają W swojej prognozie rynkowej na okres zimowy 2013-2014 National Grid szacuje, że wielkość mocy rezerwowych w systemie energetycznym kraju spadła do około 5 proc.
Członek Al-Kaidy mieszkał w Wielkiej Brytanii Amerykańskie źródła rządowe podały, że siły zbrojne USA przeprowadziły operację militarną w Libii i w jej wyniku pojmały wyższego dowódcę Al-Kaidy, Anasa al-Libiego.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz