Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-Turcja. Tak Moskwa i Ankara chcą odzyskać wpływy

0
Podziel się:

Jeśli pompa, z jaką przyjęto Putina w Ankarze jest miarą przyjaźni rosyjsko-tureckiej, to nigdy dotąd nie była ona tak silna - pisze dziś francuski Le Figaro.

Stosunki Rosja-Turcja. Tak Moskwa i Ankara chcą odzyskać wpływy
(PAP/EPA)
bEIMsjdx

Władimira Putina przyjęto w stolicy Turcji z takimi honorami, jak papieża Franciszka, a dwaj prezydenci zacieśniają współpracę, by odzyskać wpływy w regionie - zauważa francuski dziennik _ Le Figaro _.

_ Jeśli pompa, z jaką przyjęto Putina w poniedziałek w Ankarze jest miarą przyjaźni rosyjsko-tureckiej, to nigdy dotąd nie była ona tak silna _ - pisze dziś _ Le Figaro _.

Wprawdzie głównym tematem rozmów przywódców miały być kwestie energetyczne, jednak pogarszające się stosunki obu tych krajów z Zachodem sprawiają, że Moskwa i Ankara chcą podjąć współpracę również po to, by odzyskać wpływy w regionie.

bEIMsjdz

Obaj przywódcy krytykują ostatnio powojenny ład polityczny i bieg granic. Odkąd powstało latem Państwo Islamskie, Erdogan kwestionuje granice, które Francja i Wielka Brytania, demontując imperium osmańskie, wyznaczyły na Bliskim Wschodzie po wojnie - pisze dziennik.

Obydwa kraje mają ostatnio złe stosunki z Zachodem. Rosja obłożona jest europejskimi sankcjami w związku ze swym zaangażowaniem na Ukrainie, a Turcja ma za złe Europie, że nie pozwala jej się zbliżyć do Unii Europejskiej; jest też krytykowana za to, że nie angażuje się w walkę z Państwem Islamskim - przypomina _ Le Figaro _.

Putin po aneksji Krymu obiecał, że zakwestionuje _ dyktat _ Stanów Zjednoczonych i porządek polityczny, jaki nastał na Zachodzie po drugiej wojnie światowej - kontynuuje _ Le Figaro _ i wyjaśnia, że _ dwaj autorytarni prezydenci mają na celu rozszerzenie strefy swych wpływów, by odbudować niegdysiejszą potęgę ich krajów _.

Zarówno Ankarę, jak i Moskwę niepokoją poczynania Państwa Islamskiego, które rekrutuje swych bojowników na Kaukazie. _ Manifestując swą wolę walki przeciw ekstremistom na Bliskim Wschodzie, Rosja chce dowieść, że jest w stanie znów stać się globalnym mocarstwem _ - komentuje paryski dziennik.

bEIMsjdF

_ Rosja chce wszędzie, od Damaszku po Ankarę, odbudować swe wpływy i przeciwstawić się wpływom USA _ - konkluduje _ Le Figaro _.

Wczoraj Putin powiedział w Ankarze, że skoro UE nie chce realizacji gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zbudowany, a prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji.

Prezes Gazpromu dodał, że z 63 mld metrów sześciennych surowca, który ma być przesyłany tą rurą, 14 mld będzie przeznaczone dla samej Turcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko 40 proc. Niemców za rosyjskim Krymem Dyskusję o międzynarodowym uznaniu aneksji Krymu sprowokował były przewodniczący SPD Matthias Platzeck.
Gospodarka Rosji bliższa kryzysu? Opinia Rosja jako eksporter ropy cierpi z powodu spadku cen tego surowca.
Schetyna: Sankcje wobec Rosji skuteczne Rosja otwiera się na rozmowy - wyjaśnił minister.
bEIMsjea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)