Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki NATO-Rosja. "Trasy rosyjskich samolotów prowokacyjne"

0
Podziel się:

Rosyjskie samoloty nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą ruchu powietrznego, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnej komunikacji lotniczej.

Stosunki NATO-Rosja. "Trasy rosyjskich samolotów prowokacyjne"
(mashleymorgan/CC/flickr)

W przelotach rosyjskich samolotów wojskowych przez europejską przestrzeń powietrzną w ubiegłym tygodniu brały udział większe ich formacje, używające bardziej _ prowokacyjnych _ niż zwykle tras - oświadczył naczelny dowódca sił NATO w Europie.

_ - Istotne jest to, że z perspektywy historycznej większości tych wtargnięć dokonywały bardzo małe zespoły samolotów, lecących czasami pojedynczo lub co najwyżej pod dwa. Tym, co widziano w ubiegłym tygodniu, były większe, bardziej złożone formacje samolotów, które poruszały się po sięgających nieco głębiej i rzekłbym nieco bardziej prowokacyjnych trasach _ - powiedział na briefingu w Pentagonie amerykański generał Philip Breedlove.

W ubiegły wtorek i środę samoloty NATO były kilkakrotnie podrywane z ziemi w związku z prowadzonymi - jak to określono - na _ niespotykaną skalę _ działaniami lotnictwa wojskowego Rosji w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Według NATO co najmniej 19 rosyjskich samolotów wojskowych - bombowców strategicznych Tu-95, latających cystern Ił-78 i myśliwców MiG-31 - odbyło loty w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, Północnym i Czarnym oraz nad Oceanem Atlantyckim. Rosyjskie samoloty nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą ruchu powietrznego, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnej komunikacji lotniczej.

W odpowiedzi Sojusz poderwał myśliwce należące do sił powietrznych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Turcji.

Stosunki między NATO i Rosją pozostają napięte od dokonanej w marcu rosyjskiej aneksji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruchy lotnictwa Rosji. "NATO czujne" _ Informacje z wczorajszego dnia pokazują, że system działa, Myślę, że NATO będzie się zwracało do Rosji o wyjaśnienia _.
Udana próba rosyjskiej rakiety. Gdzie? Rakietę wystrzelono z okrętu podwodnego na Morzu Barentsa.
Samolot zwiadowczy Rosji nad Bałtykiem To kolejny incydent z udziałem samolotów rosyjskich w ostatnich miesiącach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)