Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki NATO-Rosja. Sojusz jest czujny

0
Podziel się:

Informacje z wczorajszego dnia pokazują, że system działa, Myślę, że NATO będzie się zwracało do Rosji o wyjaśnienia.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen i szef MON, Tomasz Siemoniak.
Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen i szef MON, Tomasz Siemoniak. (PAP/EPA)

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak proszony o komentarz do doniesień o wzmożonej aktywności rosyjskich samolotów nad Europą ocenił, że NATO jest czujne i podejmuje właściwe działania. Sądzi, że Sojusz zwróci się w tej sprawie do Rosji o wyjaśnienia.

_ - Informacje z wczorajszego dnia pokazują, że NATO jest czujne, że system działa, że odnotowano wzmożoną aktywność. Myślę, że NATO będzie się zwracało do Rosji o wyjaśnienia; skala przekracza normalną _ - powiedział minister dziennikarzom.

Jak dodał, reakcja Sojuszu - m.in. szybkie poderwanie samolotów krajów członkowskich - pokazuje sprawność systemów. - _ Nie szukamy okrętów podwodnych w odmętach tylko, jeżeli jest gdzieś naruszenie to wiemy, że to się dzieje _ - powiedział. Szef MON uczestniczył w konferencji zorganizowanej z okazji 50-lecia wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie.

Rzecznik wojskowy Sojuszu Jay Jansen poinformował wczoraj, że w ciągu ostatnich dwóch dni samoloty NATO były kilkakrotnie podrywane z ziemi w związku z prowadzonymi na _ niespotykaną skalę _ działaniami lotnictwa wojskowego Rosji w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Cztery formacje powietrzne złożone z bombowców strategicznych Tu-95, myśliwców MiG-31 oraz innych rosyjskich samolotów wojskowych wykonywały działania w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, Północnym i Czarnym oraz nad Oceanem Atlantyckim - przekazał rzecznik.

Rosyjskie jednostki nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą lotów, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego.

W odpowiedzi Sojusz poderwał myśliwce należące do sił powietrznych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Turcji. Nie odnotowano żadnego incydentu.

Stosunki między NATO i Rosją pozostają napięte od dokonanej w marcu przez Rosję aneksji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego. Według Sojuszu w ubiegłym tygodniu rosyjski samolot rozpoznawczy naruszył przestrzeń powietrzną NATO nad Łotwą.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzrost aktywności ich samolotów nad Europą Stosunki między NATO i Rosją pozostają napięte od dokonanej w marcu przez Rosję aneksji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego.
Francja nie wyda Rosjanom Mistrali. Na razie Francja uzależnia wydanie okrętów od unormowania sytuacji na Ukrainie.
UE zaostrzy sankcję wobec Rosji jeśli... Bruksela wyraziła ubolewanie z powodu zapowiedzi szefa dyplomacji Rosji, że Moskwa zamierza uznać wyniki wyborów w samozwańczych republikach proklamowanych w Donbasie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)