Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki NATO-Rosja. Norweski F-16 prawie zderzył się z rosyjskim myśliwcem

0
Podziel się:

- Do diabła! - krzyczy norweski pilot na nagraniu. Maszyna z Rosji przeleciała zaledwie 20 metrów od niego.

Stosunki NATO-Rosja. Norweski F-16 prawie zderzył się z rosyjskim myśliwcem
(YouTube/Wall Street Journal/PrntScrn)

Rosyjski myśliwiec przeciął trasę norweskiego samolotu na północy Norwegii - poinformowała norweska armia, która opublikowała nagranie z tego incydentu. O sprawie pisze dziś agencja AFP.

Scenę sfilmowano z kokpitu F-16. Na trwającym 26 sekund nagraniu widać, jak nagle z prawej strony nadlatuje myśliwiec, najpewniej MiG-31, na co norweski pilot wykrzykuje: _ Do diabła! _ i skręca w lewo, by uniknąć kolizji.

Zachowanie rosyjskiego pilota _ nie było normalne _ - oświadczył rzecznik norweskich sił zbrojonych Brynjar Stordal. Wyjaśnił, że maszyny znajdowały się w odległości ok. 20 metrów od siebie.

_ - Nie wiemy, czy chodziło o błąd w obliczeniach z jego strony, czy też świadomie znalazł się na trasie naszego F-16 _ - dodał.

Do incydentu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej _ na północy Norwegii _ - wyjaśniła armia, która nie chciała podać daty tego zdarzenia.

_ - Rosyjskie samoloty wojskowe nigdy nie naruszyły norweskiej przestrzeni powietrznej, w przeciwieństwie do tego, co się działo w krajach bałtyckich, w Szwecji i w Finlandii _ - podkreślił Stordal. Norweska armia poinformowała rosyjskie władze, że takie incydenty _ są niepożądane _.

W przestrzeni Unii Europejskiej samoloty NATO przechwyciły w tym roku 400 rosyjskich maszyn, czyli o 50 proc. więcej niż w 2013 r. - powiedział pod koniec listopada sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jego zdaniem problemem jest liczba rosyjskich lotów, ale też to, jak są one prowadzone. Zwrócił uwagę, że samoloty te bardzo blisko podlatują do granic NATO bez zgłaszania planów lotu, bez włączania transponderów i komunikowania się z cywilną kontrolą lotów.

Zobacz także: Zobacz nagranie z tego incydentu:

Z kolei norweska armia tegoroczną rosyjską aktywność powietrzną u swych brzegów uznaje za _ dość normalną _, choć _ nieco wyższą _ niż zwykle. W 2014 r. norweskie F-16 zostały 43 razy poderwane w powietrze, by zidentyfikować 69 rosyjskich maszyn, podczas gdy w 2013 r. stało się to 41 razy, gdyż konieczna była identyfikacja 58 maszyn.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m327934.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki-rosja-turcja-tak-moskwa-i-ankara,215,0,1669591.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin jak papież. Dlatego pojechał do Turcji _ Jeśli pompa, z jaką przyjęto Putina w Ankarze jest miarą przyjaźni rosyjsko-tureckiej, to nigdy dotąd nie była ona tak silna _ - pisze dziś francuski _ Le Figaro _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m327771.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-rosji-w-2015-r-w-recesji-po-raz,69,0,1669445.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gospodarka Rosji w recesji? Pierwszy raz od... Wiceminister gospodarki Rosji przyznaje się do porażki? Spada PKB Rosji, a rosyjski rubel jest najgorzej radzącą sobie walutą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m327799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/donald-tusk-szefem-rady-europejskiej-co,49,0,1669425.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Światowe media o Tusku: Komu zaszkodzi Relacje Tusk-Cameron, Rosja, kwestia Państwa Islamskiego, przeniesienie ciężaru UE na wschód - takie kwestie poruszają zagraniczne gazety.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)