Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Chiny-Tajwan. Pekin wzywa do utrzymania współpracy

0
Podziel się:

Od 2008 roku handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku.

Stosunki Chiny-Tajwan. Pekin wzywa do utrzymania współpracy
(jasonsharih/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Pekin wezwał władze w Tajpej, aby utrzymały zdobycze wzajemnej współpracy po tym, jak rządząca na Tajwanie od lat Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) przegrała w sobotę wybory lokalne.

Do utrzymania zdobyczy wzajemnej współpracy wezwał w sobotę wieczorem wysoki przedstawiciel chińskich władz. _ Mamy nadzieję, że rodacy zza Cieśniny Tajwańskiej będą dbać o owoce wzajemnych stosunków oraz wspólnie chronić i kontynuować pokojowy rozwój wzajemnych relacji _ - oświadczył rzecznik Biura ds. Tajwanu Rady Państwa ChRL Ma Xiaoguang.

Porażka Kuomintangu, który stracił dziewięć miast i powiatów, w tym swój długoletni matecznik, Tajpej, oraz Taichung, duże miasto w centrum kraju, doprowadziła do rezygnacji premiera Tajwanu Ciang Ji-hua (Jiang Yi-huah).

Dotkliwe straty w wyborach - pisze agencja Associated Press - mogą narazić na szwank sześcioletnie rozmowy z Chinami kontynentalnymi, które doprowadziły do zawarcia 21 porozumień gospodarczych; umowy te pomogły podnieść tajwańską gospodarkę, a w Pekinie wzbudzały nadzieje na ponowne polityczne zjednoczenie - zauważa AP.

Sobotnie głosowanie było więc testem poparcia dla rządzącej wyspą tzw. niebieskiej koalicji skupionej wokół Partii Nacjonalistycznej i wywodzącego się z niej prezydenta Ma Jing-cu (Ma Ying-jeou), dążących do zbliżenia z Pekinem.

Za rządów Ma - wybranego w 2008 r. i ponownie w 2012 r. - relacje między obu krajami poprawiły się i w zasadzie są najlepsze od 1949 r., co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju.

Od 2008 roku handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku. Tajpej zanotowało nadwyżkę w wysokości 116 mld USD. Tajwańskie firmy zainwestowały setki miliardów dolarów w Chinach kontynentalnych dzięki takim firmom jak Foxconn zatrudniającym miliony pracowników produkujących IPhone'y, Playstation i inne.

Czytaj więcej w Money.pl
Nacjonaliści przegrali, premier ustąpił Ciang Ju-hua poinformował na konferencji prasowej, że prezydent przyjął jego dymisję.
Koniec dobrej passy nacjonalistów Jutro mieszkańcy Tajwanu wybierają władze szczebla lokalnego. Wiele wskazuje na to, że głosowanie może być gorzkim zwieńczeniem słabego roku dla rządzących wyspą nacjonalistów z Kuomintangu.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)