Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Starcia dwóch grup Sikhów przed Złotą Świątynią w Amritsarze

0
Podziel się:

Setki Sikhów zgromadziło się, żeby oddać hołd ofiarom poległym w rozpoczętym 6 czerwca 1984 r. szturmie indyjskiej armii na świątynię, opanowaną wówczas głównie przez sikhijskich separatystów.

Starcia dwóch grup Sikhów przed Złotą Świątynią w Amritsarze
(Mac.abdul/PD/Wikipedia)

Dwie grupy Sikhów starły się przed Złotą Świątynią w Amritsarze w 30. rocznicę szturmu indyjskich sił na to najważniejsze sanktuarium Sikhów, w którym zginęły setki osób. Telewizja pokazała sceny walki na miecze, w których kilka osób zostało rannych.

Agencja AFP pisze, że setki Sikhów zgromadziło się, żeby oddać hołd ofiarom poległym w rozpoczętym 6 czerwca 1984 r. szturmie indyjskiej armii na świątynię, opanowaną wówczas głównie przez sikhijskich separatystów.

- _ Zebraliśmy się dzisiaj, żeby oddać cześć poległym w 1984 r. To, co się (dzisiaj) wydarzyło, napawa nas olbrzymim smutkiem _ - powiedział rzecznik radykalnej organizacji sikhijskiej Shiromani Akali Dal, której zwolennicy brali udział w piątkowych starciach.

- _ Świątynia jeszcze raz została dzisiaj zbezczeszczona _ - powiedział dziennikarzom rzecznik.

Indyjska telewizja pokazywała sceny walk na miecze na schodach Złotej Świątyni między dwiema grupami Sikhów ubranych w niebieskie i szafranowe turbany - relacjonuje AFP. Na razie nie wiadomo, co wywołało piątkowe starcia. BBC pisze, że obrażenia w nich odniosło siedem osób.

Separatyści sikhijscy, którzy domagają się własnego państwa, tzw. Chalistanu na terenie Pendżabu, w 1984 r. ze świątyni zrobili swoją twierdzę i bronili się w niej. Według indyjskich władz w szturmie na świątynię śmierć poniosło co najmniej 400 osób i 87 indyjskich żołnierzy. Według organizacji sikhijskich ofiar było dużo więcej - nawet do tysiąca - podaje BBC. Od 1947 roku Pendżab jest podzielony między Indie i Pakistan.

W październiku 1984 r. dwóch Sikhów z osobistej ochrony premier Indiry Gandhi zastrzeliło ją w odwecie za zbezczeszczenie świętego miejsca. Wydarzenia te wywołały antysikhijskie wystąpienia, w wyniku których śmierć poniosło 3 tysiące osób, przede wszystkim w stolicy kraju Delhi.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)