Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojsko
25.10.2013 21:27

Stan wyjątkowy w Nigerii. Wojsko zabiło 74 islamistów z Boko Haram

Przeprowadzona wczoraj ofensywa była wymierzona przeciwko obozom w odległych miejscowościach Galangi i Lawanti w stanie Borno, gdzie obecność bojowników jest szczególnie widoczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

74 członków islamistycznego ugrupowania Boko Haram zabiły siły nigeryjskie podczas operacji z ziemi i powietrza w stanie Borno na północnym wschodzie kraju - poinformowało wojsko. Według tego źródła wielu islamistów zostało też rannych

Przeprowadzona wczoraj ofensywa była wymierzona przeciwko obozom Boko Haram w odległych miejscowościach Galangi i Lawanti w stanie Borno, gdzie obecność bojowników jest szczególnie widoczna.

- _ Operacja wspierana przez nigeryjskie siły powietrzne doprowadziła do zniszczenia obozów terrorystów; 74 bojowników zabito, a inni zostali ranni _ - oświadczył podpułkownik Mohammed Dole. Powiedział, że ranni zostali dwaj żołnierze. W przeszłości, jak twierdzą eksperci od bezpieczeństwa, nigeryjska armia zaniżała własne straty i liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.

Wojsko twierdzi, że w minionym tygodniu w podobnej operacji zabito 37 islamistów w innych odległym regionie stanu Borno.

Siły nigeryjskie zintensyfikowały ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).

Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru.

Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako _ zachodnia edukacja to świętokradztwo _. Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Terroryści zaatakowali uczelnię w Nigerii W kampusie akademii rolniczej w stanie Yobe uzbrojeni napastnicy wkroczyli do akademików i zaczął strzelać do śpiących studentów.
Zatonięcie statku w Nigerii. Szukają ciał Statek, który przewoził ok. 150 osób, pękł na dwoje po opuszczeniu miejscowości Malilli. Przyznał, że jednostka przewoziła zbyt dużo handlarzy i towarów zakupionych na rynku w tej miejscowości.
Armia Nigerii: Szef Boko Haram nie żyje Radykalne ugrupowanie islamskie Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w państwo islamskie.
Tagi: wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz