Notowania

konflikt na ukrainie
04.06.2014 15:06

Stan wyjątkowy na południu Rosji. Tysiące uchodźców z Ukrainy przekracza granicę

Gubernator obwodu rostowskiego na południu Rosji wprowadził stan wyjątkowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Obóz dla uchodźców pod Charkowem na Ukrainie

Gubernator obwodu rostowskiego na południu Rosji, Wasilij Gołubiew wprowadził stan wyjątkowy w 15 rejonach graniczących z obwodem donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Powodem jest duży napływ uchodźców ze stref trwających tam działań wojennych.

O decyzji tej poinformował rzecznik praw dziecka Federacji Rosyjskiej Paweł Astachow, który podał, że w ciągu ostatniej doby granicę z obwodem rostowskim przekroczyło siedem tysięcy uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Astachow zaapelował do ukraińskiego prezydenta elekta Petra Poroszenki o utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców. Rzecznik zadeklarował, że Rosja gotowa jest przyjąć na swoim terytorium 90 tys. ukraińskich dzieci.

Wczoraj problem uchodźców ze wschodniej Ukrainy był jednym z tematów spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z rzecznikiem praw człowieka FR (ombudsmanem) Jeleną Pamfiłową, która oceniła sytuację w tym regionie jako _ katastrofę humanitarną _.

Pamfiłowa ostro skrytykowała kraje zachodnie, oświadczając, że pozostają one _ głuche, ślepe i nieme _ na to, co dzieje się na wschodniej Ukrainie.

_ - Tam potrzebny jest korytarz humanitarny. Jestem w szoku, że cieszące się autorytetem międzynarodowe organizacje, cały oświecony Zachód nagle stał się głuchy, ślepy i niemy; że nie dostrzega, iż ma tam miejsce straszna tragedia z dziećmi, z ludźmi, którzy chcą się wydostać spod ostrzału _ - oznajmiła rzecznik.

Putin ze swej strony zadeklarował, że poleci prezydenckiej Administracji i rządowi, by zajęły się pomocą dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy.

Ukraińskie wojsko i Gwardia Narodowa od dwóch miesięcy prowadzą na wschodzie Ukrainy operację zbrojną przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego od reszty kraju. W walkach zginęło już kilkaset osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Moskwa wycofała większość wojsk z granicy Siedem batalionów liczących nadal tysiące żołnierzy zostawił sobie Kreml przy granicy z Ukrainą - twierdzi minister obrony USA Chuck Hagel.
"Część wschodu oczyszczona z separatystów" [AKTUALIZACJA] Szef ukraińskiego MON o postępach operacji specjalnej w regionach donieckim i ługańskim.
Zlikwidowali obóz dla uchodźców. Z powodu... Przebywało tam w sumie 800 osób, z tego około 600 w rejonie portu, z którego odchodzą promy do Wielkiej Brytanii.
Tagi: konflikt na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz