Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stan wojenny w Tajlandii. USA zakręcają kurek z pieniędzmi

0
Podziel się:

Program pomocowy to środki, z których finansowane są zakupy broni oraz międzynarodowe szkolenia dla oficerów sił zbrojnych.

Stan wojenny w Tajlandii. USA zakręcają kurek z pieniędzmi
(MivPiv/iStockphoto)

Waszyngton wstrzymał dzień po przewrocie wojskowym w Tajlandii, wartą 3,5 mln dolarów pomoc militarną dla tego kraju - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. Dodała, że rozważane jest zawieszenie funduszu pomocowego wartego 7 mln dolarów.

Harf wyjaśniła, że wstrzymany program pomocowy to środki, z których finansowane są zakupy broni oraz międzynarodowe szkolenia dla oficerów sił zbrojnych.

Tajlandia jest traktatowym, ważnym sojusznikiem militarnym USA - przypomina agencja AP.

3,5 mln dol. to blisko jedna trzecia funduszy pomocowych, które Waszyngton przeznacza co rok na wsparcie Tajlandii. W 2013 roku pomoc ta warta była 10,5 mln dol. - dodała Harf.

W czwartek tajlandzkie władze wojskowe przejęły władzę w kraju. Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział tego samego dnia, że nie ma usprawiedliwienia dla tego przewrotu, i wezwał Bangkok do natychmiastowego przywrócenia cywilnego rządu i demokratycznych praktyk.

Jednak w piątek wojsko tajlandzkie zatrzymało niedawną premier Yingluck Shinawatrę. Wezwano też byłych przywódców państwa i zabroniono im opuszczania kraju. Rzecznik armii sprecyzował, że _ łącznie 155 osób zostało objętych zakazem podróżowania za granicę bez pozwolenia _. Jest to komentowane jako operacja mająca na celu zneutralizowanie ewentualnego sprzeciwu wobec przewrotu. Krajem kieruje teraz sześciu najwyższych dowódców wojskowych Tajlandii.

Na początku maja Trybunał Konstytucyjny usunął oskarżaną o nepotyzm Shinawatrę ze stanowiska.

Wojsko zdecydowało się na wprowadzenie stanu wojennego po wielu miesiącach antyrządowych protestów, głównie w Bangkoku, w których zginęło 28 osób, a setki zostały ranne.

Czytaj więcej w Money.pl
Była premier Tajlandii zatrzymana przez wojsko Od godziny 22 do 5 rano w Tajlandii obowiązuje godzina policyjna. Zamach stanu w Tajlandii potępiły m.in. USA i Unia Europejska.
Rząd rozmawia na temat stanu wojennego Dla zaprowadzenia porządku w kraju 10 stacji telewizyjnych musi przestać nadawać program. Dotyczy to zarówno kanałów prowadzonych przez zwolenników, jak i przeciwników obecnych władz.
Zamieszki w Tajlandii. Armia grozi interwencją Tajlandzka komisja wyborcza zaapelowała o przeniesienie wyborów parlamentarnych, wstępnie zaplanowanych na 20 lipca, jako powód podając nieustające niepokoje w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)