Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stadion we Wrocławiu powodem odwołania wiceprezydenta

0
Podziel się:

Kilka firm, które przygotowywały imprezy we Wrocławiu do tej pory nie rozliczyło się z 14 mln złotych.

Stadion we Wrocławiu powodem odwołania wiceprezydenta
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz odwołał swojego zastępcę Michała Janickiego. _ - Decyzja związana jest ze sprawami nadzorowania funkcjonowania stadionu miejskiego i rozliczeń z tym związanych _ - powiedział Dutkiewicz.

Michał Janicki był odpowiedzialny we wrocławskim magistracie m.in. za nadzór nad stadionem miejskim.

Jak poinformował na konferencji prasowej Dutkiewicz, decyzja o odwołaniu Janickiego związana jest z brakiem rozliczeń dwóch ostatnich imprez organizowanych na stadionie.

Chodzi o koncert zespołu Queen, który odbył się 7 lipca oraz turniej piłkarski Polish Masters, który miał miejsce w dniach 21-22 lipca.

Dutkiewicz poinformował, że dwie firmy - Dynamicom oraz Event Service, które na zlecenie miasta przygotowywały imprezy - do tej pory nie rozliczyły się z 14 mln zł, przekazanych im przez miasto. Do miasta - zdaniem Dutkiewicza - powinny wrócić m.in. pieniądze z biletów. _ - To według naszych szacunków co najmniej 4 mln zł _ - powiedział Dutkiewicz.

Dodał, że jeżeli pominięta zostanie m.in. kwota wpływów z biletów, to do rozliczenia pozostaje 10 mln zł. _ - Umowy mówiły, że jeżeli imprezy zakończą się brakiem zysków, a tak się najprawdopodobniej stało, to dzielimy straty po połowie. Oznacza to, że strata 10 mln powinna być wyrównana w połowie przez firmy, którym powierzono organizację tych imprez _ - mówił Dutkiewicz zaznaczając, że sprawa znajdzie finał w sądzie.

W oświadczeniu firma Dynamicom - jeden z organizatorów wspomnianych imprez - podkreśliła, że od momentu podpisania umów na organizację obu imprez borykała się z problemami dotyczącymi terminowych płatności ze strony miejskiej spółki Wrocław 2012.

_ Wielokrotnie informowaliśmy spółkę o zagrożeniach wynikających z braku płatności. W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony spółki, 12 sierpnia zostaliśmy zmuszeni do odstąpienia od umów _ - napisano w oświadczeniu.

Podkreślono również, że firma Dynamicom od kilku tygodni uczestniczyła w negocjacjach mających na celu ugodowe rozwiązanie konfliktu. _ Negocjacje te zostały niespodziewanie przerwane przez dzisiejsze oświadczenie Pana Prezydenta _ - napisano w oświadczeniu. Firma zapowiedziała także upublicznienie umów zawartych z miastem.

Dutkiewicz poinformował we wtorek również, że zleci prof. Michałowi Kuleszy, prawnikowi, ekspertowi w dziedzinie samorządów, audyt spraw związanych z wrocławskim stadionem miejskim. _ - Aby uniknąć wszelkich wątpliwości związanych ze stadionem, dziś lub jutro rano zwrócę się również do NIK z prośbą o przeprowadzanie kompleksowej kontroli _ - powiedział Dutkiewicz.

Jak powiedział PAP rzecznik NIK Paweł Biedziak, do tej pory do NIK nie wpłynął wniosek o przeprowadzenie kontroli na stadionie miejskim. _ - My takie kontrole w przyszłym roku planujemy na wszystkich stadionach powstałych na Euro 2012 _ - zapowiedział Biedziak.

Dodał, że NIK zbiera z różnych źródeł dokumenty związane z rozliczeniami stadionów po Euro 2012 i ich funkcjonowaniem po turnieju. Poinformował również, że jeżeli wniosek z wrocławskiego magistratu wpłynie do NIK, to zostanie on dołączony do gromadzonej dokumentacji.

Janicki został wiceprezydentem Wrocławia w październiku 2011 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Jarosława Obremskiego, który zdobył mandat senatora jako kandydat popierany przez inicjatywę Obywatele do Senatu.

Do czasu nadania depeszy nie udało się skontaktować z Janickim.

Czytaj więcej w Money.pl
Jakie długi po Euro? Będziemy wydawać jeszcze więcej Prezydent Wrocławia o Jacku Rostowskim: _ To akcelerator spowolnienia _.
Wrocław szykuje się na mecz Brazylia-Japonia Do meczu Japonia – Brazylia pozostały już niespełna 3 tygodnie. Obie drużyny pojawią się jednak we Wrocławiu znacznie wcześniej.
Unibail-Rodamco wybuduje galerię handlową w centrum Wrocławia Galeria zostanie połączona z dworcem autobusowym. Firma kupiła od Polbus-PKS 6-hektarową działkę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)